Aastalõpu konverents "Mis muutub raamatupidaja töös 2025?” fookus oli kuumadel maksuteemadel ja olulistel muudatustel seadustes, mis on juba jõudnud või jõudmas raamatupidamise praktikute töölauale.
Konverentsipäeva avaettekandes aitas psühholoog ja muutuste juhtimise nõustaja Eva-Maria Kangro muutustega kaasnevate hirmudega toime tulla. Selleks andis ta raamatupidajate isiklikku tööriistakasti kaasa viis ajuteaduse nippi:
1. mõtle, mida saad mõjutada ja mida mitte;
2. pööra hirm uudishimuks;
3. aeglusta ja tee ruumi;
4. märka head;
5. toida ajukeemiat.
Maksu- ja tolliameti käibemaksu osakonna peaspetsialist Ain Ulmre tegi põhjaliku ettekande käibemaksumuudatustest, milleks on:
- majutusteenuse ja ajakirjandusväljaannete uued käibemaksumäärad;
- registreerimiskohustuse piirmäära arvutamise uued alused;
- põhivara ja kinnisasjadega seotud muudatused, sh sisendkäibemaksu korrigeerimise reeglite muudatused;
- väikeettevõtjate eriskeem muudatused
- muud muudatused, sh julgeolekumaksu seadusega kehtestatud maksumäära tõus.
Grant Thornton Baltic, partner, vandeaudiitor, Audiitorkogu asepresident Mart Nõmper rääkis muudatustes aruandluses, uutest auditeerimise piirmääradest ja sellest, miks peab audiitoreid tikutulega otsima. Raamatupidajatele andis ta kaasa viis suunda, millele mõelda ja mida muutes on võimalik ise audiitorite põuda leevendada. Need on: majandusaasta periood, arvestuspõhimõtted, klassifitseerimine, juhtkonna hinnangud, juriidika: AS või OÜ.
Maksu- ja Tolliameti peadirektori asetäitja arenduste alal Janek Rozov rääkis maksuameti prioriteetidest, töös olevatest IT-arendustest ning saime ka teada, mida saab MTA andmeridade vahelt välja lugeda. Ettekande lõpetas Janek üleskutsega: MTA on 100% digitaalne - kasuta neid võimalusi!
Maksu- ja Tolliameti teenusejuht Külli Külm-Kivistik tõi oma ettekandes välja kõige kriitilisemad ja enam esinevad vead maksudeklaratsioonide täitmisel ning saime kuulda ka olulisematest muudatustest TSD täitmisel.
Palgauudised.ee tellijad saavad lugeda Külli Külm-Kivistiku ettekande põhjal kirjutatud artiklit
“2024. aasta detsembri töötasu maksustamine ja deklareerimine”.Indrek Valm Äripäeva Infopangast rääkis, kuidas Infopanga võlaregister aitab raamatupidajal võlglaste haldamisel kokku hoida aega ja närve. Saime teada, kuidas tõhusalt võlglasi hallata, kuidas kiiresti võlad kätte saada ning miks võlaregister on raamatupidajale vägagi kasulik töövahend.
Äripäeva Infopanga võlaregistri leiad
SIIT.
Advokaadibüroo Sorainen nõunik ja vandeadvokaat Pirkko-Liis Harkmaa tegi ülevaate raamatupidajatele olulistest muudatustest tööõiguses, saime kuulda nendega seotud värskeid õppetunde ja teada, millised muudatused on veel tulemas.
Merit Tarkvara tegevjuht Tõnis Kask tõdes oma ettekandes, et rutiinse käsitöö rõõmu raamatupidajatele enam kauaks ei jagu ning selgitas, kuidas tulevikule targalt ja edukana vastu minna. Tõnis julgustas raamatupidajaid kasutama uudseid töötegemise võimalusi ja tehnoloogiat professionaalseks arenguks.
Kuulasime ka kahte põnevat aruteluringi, kus esimeses vaatasid staar-raamatupidajad tulevikku, arutati AI-teemadel ning saime teada, millisteks pöördelisteks muutusteks tuleb raamatupidamises valmis olla. Teises vestlusringis avasid noored raamatupidajad oma soovide-ootuste ja mõtete maailma. Saime teada, kuidas meelitada ja hoida noori talente ning milliseid väljakutseid nad näevad raamatupidamises laiemalt.
Päeva vedas Tauri Tallermaa ja jäädvustas Raul Mee.
Vaata konverentsi meeleolukat fotogaleriid:
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.