Seotud isiku mõiste tulumaksuseaduses on nagu tükk kummi - kunagi ei tea ette, mis kuju see võtta võib, kirjutab Ernst & Young Baltic ASi partner Ranno Tingas.
Rahandusministeerium avalikustas 16. novembril tulumaksuseaduse muudatuste uue versiooni, mis puudutab ka seotud isiku mõistet. Kui esialgu oli seaduse muudatuste jõustumise ajaks planeeritud 1. jaanuar 2010, siis nüüd on jõustumist aasta võrra edasi lükatud. Seega on ettevõtjatel rohkem aega eelseisvateks muudatusteks valmistuda ja aru saada, kellega nad on seotud isikud.
See ei pruugi olla üldsegi lihtne ülesanne, sest lähtuda tuleb määratlemata kriteeriumitest, mis võivad anda päris huvitavaid tulemusi. Näiteks võivad muutuda seotud isikuks laenuandja ja laenusaaja või ühise ürituse korraldajad. Seda muidugi eeldusel, et on tuvastatav ühine majanduslik huvi või valitsev mõju.
Kui praegu on seotud isiku määratlemise aluseks eelkõige formaalsed seosed – sugulus, abielu, osaluse suurus, kuulumine kontserni jne (tulumaksuseaduse § 8), siis plaanitavate muudatuste kohaselt on seotud isik määratletud subjektiivsete kriteeriumite kaudu – ühine majanduslik huvi või valitsev mõju. Viimased on määratlemata õigusmõisted, mida kohtud on mõningates kohtulahendites selgitanud.
Näiteks kohtupraktika järgi võib ühist majanduslikku huvi väljendada pikaajalisel lepingulisel alusel põhinev majandussuhe. Praegu kehtiv loetelu seotud isikutest jääb seadusesse mitteammendava näidisloeteluna, mis aitab mõista ühist majanduslikku huvi või valitsevat mõju.
Eelnõu seletuskirja järgi on näiteks ühine majanduslik huvi ka maksudest kõrvalehoidmine. Nii seob isikuid ühine majanduslik huvi ka juhul, kui isikud sõlmivad kokkuleppe turuväärtusest erineva hinnaga tehingu tegemiseks eesmärgiga jagada omavahel maksukohustuse täitmisest kõrvalehoidmisega „säästetud” summa.
Samuti toob seletuskiri näite, et ühise majandusliku huvi puhul tegutsevad isikud ühise eesmärgi nimel, annavad näiteks mõlemad oma panuse toote või teenuse väljatöötamisse, valmistamisse või turule toomisesse. Valitsev mõju seisneks otseses või kaudses häälteenamuses teises juriidilises isikus või võimaluses juhtorgani liikmeid tagasi kutsuda. Seega võib valitsev mõju tuleneda näiteks aktsionärilepingust.
Haldus- ja kohtupraktika sisustada jääb küsimus, kui pikaajaline selline huvi või mõju peab olema ning kui oluline peab selle osakaal olema äriühingu kogu tegevusest. Kas eeldatakse korduvaid tehinguid või tekib valitsev mõju või ühine majanduslik huvi ka ühekordsest tehingust.
Autor: Lemmi Kann, Ranno Tingas
Seotud lood
Maksuamet selgitab oma foorumis, keda ja millistel alustel saab tulumaksuseaduse mõistes pidada seotud isikuks.
Riigikogu poolt 20. oktoobril vastu võetud Tulumaksuseaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seadusega (RT I, 18.11.2010, 1) on tehtud tulumaksuseaduses muudatusi siirdehinna ja tehingu turuväärtuse erinevuse maksustamisel tulumaksuga, mis jõustuvad 2011. aasta 1. jaanuaril.
Ettevõtjatel tuleks keskenduda seotud isikutega tehtud tehingutele kehtestatud hindadele, siis pole ka tarvidust muretseda seadusemuudatusest tuleneva elukaaslase-klausli pärast, soovitab rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist Margit Aav.
Järgmisest aastast on oodata tulumaksuseaduse muudatusi, mille kohaselt loetakse elukaaslane seotud isikuks nagu praegu abikaasa. See muudatus on üks osa laiemast muudatusest, mille tulemusena loetakse seotud isikuks need isikud, kel on ühine majanduslik huvi sõltumata formaalsetest seostest. Kuna ka elukaaslaste puhul võib ühist majanduslikku huvi eeldada, lisatakse seotud isikute loetelusse ka elukaaslase mõiste.
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele