Autor: Lemmi Kann • 16. oktoober 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ministeerium: maksuhaldurilt elukaaslase tuvastamise juhendit oodata ei maksa

Ettevõtjatel tuleks keskenduda seotud isikutega tehtud tehingutele kehtestatud hindadele, siis pole ka tarvidust muretseda seadusemuudatusest tuleneva elukaaslase-klausli pärast, soovitab rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist Margit Aav.

Järgneb Margit Aava kommentaar.

Seotud isikutest ja siirdehinna teemast tuleb rääkida äriühingute kasumi maksustamise kontekstis. Kuigi Eestis kehtib äriühingutele soodne maksusüsteem, kus kasum maksustatakse alles selle jaotamise hetkel, leidub alati neid, kes tahavad veelgi rohkem "maksukulu" kokku hoida. Üheks võimalikuks äriühingu kasumimaksust möödahiilimise võimaluseks on äriühingu kasumit vähendavad tehingud seotud isikutega.

2000. aastast on tulumaksuseadus sätestanud loetelu seotud isikutest, kellega tehtavate tehingute hinnad on maksuhalduri teravdatud tähelepanu all. Eesti on isikute seotuse määramisel alati lähtunud nende ühisest majanduslikust huvist ning valitsevast mõjust.

Samas on erinevalt paljudest teistest riikidest sisustatud seotud isikute mõistet siiani kinnise loeteluga, mis reaalses elus on tekitanud ebakindlust nii maksumaksjale kui ka maksuhaldurile. Ebakindlust maksumaksjale just seetõttu, et maksustamisel puudub loogika.

Näiteks on seotud küll kaks äriühingut, mille omanikeks on abikaasad, kes omavahel juba aastaid suhelnud pole, aga samas pole seotud äriühingud, mille omanikeks on päevast päeva koos elavad elukaaslased. Maksuhalduril on tehingute kontrollimisel raske vaadata mööda sisust ning lähtuda vaid vormist.

Seadusandjana peame oluliseks just sisust lähtumist ja seetõttu loetakse seadusemuudatuse kohaselt isikud seotuks, kui neil on ühine majanduslik huvi või kui ühel isikul on teise üle valitsev mõju. Tulumaksuseadusesse jääv loetelu kirjeldab pigem sagedamini esinevaid seotud isikute juhtumeid ning näidisloetellu lisatud elukaaslane on vaid üks ühise majandusliku huvi kaudu seotuse tekkimise võimalus.

Elukaaslaseks olemine või mitteolemine sobiks küll intrigeerivaks koolituse pealkirjaks, kuid rahandusministeerium soovitab ettevõtjatel keskenduda hoopis tehingutele kehtestatavatele hindadele. Kui ettevõtja kasutab kõikide oma tehingute puhul turuväärtusele vastavaid hindu, ei ole muretsemiseks põhjust.

Ka ei ole põhjust maksuhaldurilt elukaaslase tuvastamise juhendit oodata. Seotud isikutega tehinguid tegevatele ettevõtjatele soovitame tutvuda tulumaksuseadusest tuleneva turuväärtuse nõudega ning rahandusministri 2006. aasta 10. novembri määrusega "Seotud isikute vahel tehtud tehingute määramise meetodid".

 

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700