Järgmisest aastast on oodata tulumaksuseaduse muudatusi, mille kohaselt loetakse elukaaslane seotud isikuks nagu praegu abikaasa. See muudatus on üks osa laiemast muudatusest, mille tulemusena loetakse seotud isikuks need isikud, kel on ühine majanduslik huvi sõltumata formaalsetest seostest. Kuna ka elukaaslaste puhul võib ühist majanduslikku huvi eeldada, lisatakse seotud isikute loetelusse ka elukaaslase mõiste.
Eelkirjeldatud muudatused leiame Rahandusministeeriumi poolt ettevalmistatud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu esimesele kooskõlastusringile saadetud versioonist. Muudatus puudutab eelkõige siirdehinna maksustamist, sest see ei laiene erisoodustuste maksustamisele, kus töötaja ja abikaasa on võrdsustatud.
Seega puudutab muudatus juriidilise isiku tehinguid seotud isikutega ning samuti füüsilisest isikust ettevõtja (FIE) tehinguid seotud isikutega. Nimelt kui Eesti juriidiline isik või FIE teeb turutingimustest erineva hinnaga tehinguid seotud isikuga, kelleks muutub ka elukaaslane ning elukaaslasega seotud muu isik (näiteks elukaaslasele kuuluv äriühing), siis on maksuhalduril õigus selliste tehingute väärtusi korrigeerida siirdehinna maksustamist puudutavate sätete alusel. Eelnõu seletuskirja järgi on muudatuse jõustudes eesmärk vältida maksupettusi, kus turuväärtusest erineva hinnaga tehtud omavaheliste tehingute kaudu üritatakse elukaaslaste kontrolli all olevate äriühingute kasumit maksuvabalt välja viia.
Lisaks mõjutab planeeritav muudatus füüsilise isiku väärtpaberitehinguid, mida ta teeb oma elukaaslasega või temaga seotud isikuga ning „maksuparadiisis“ asuva äriühingu üle kontrolli olemasolu hindamisel.
Huvitav saab aga olema, kuidas peab maksuhaldur hakkama tuvastama elukaaslast ning millisel faktilisel alusel loetakse see seos tekkinuks ja lõppenuks. Kui eelkirjeldatud muudatus võetakse tulumaksuseaduses vastu, siis hakkab maksuameti halduspraktika ja kohtupraktika seda mõistet sisustama ning äkki on maksuhaldurilt oodata ka mõnda põnevat juhendit.
Äripäeva seminar „Lõksud erisoodustustes, autohüvitises ja lähetuses“ toimub 14. oktoobril Radisson BLU konverentsikeskuses. Seminari kohta loe täpsemalt SIIT.
Autor: Lemmi Kann, Ranno Tingas,
Seotud lood
Maksuamet selgitab oma foorumis, keda ja millistel alustel saab tulumaksuseaduse mõistes pidada seotud isikuks.
Riigikogu poolt 20. oktoobril vastu võetud Tulumaksuseaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seadusega (RT I, 18.11.2010, 1) on tehtud tulumaksuseaduses muudatusi siirdehinna ja tehingu turuväärtuse erinevuse maksustamisel tulumaksuga, mis jõustuvad 2011. aasta 1. jaanuaril.
Seotud isiku mõiste tulumaksuseaduses on nagu tükk kummi - kunagi ei tea ette, mis kuju see võtta võib, kirjutab Ernst & Young Baltic ASi partner Ranno Tingas.
Ettevõtjatel tuleks keskenduda seotud isikutega tehtud tehingutele kehtestatud hindadele, siis pole ka tarvidust muretseda seadusemuudatusest tuleneva elukaaslase-klausli pärast, soovitab rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialist Margit Aav.
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele