26. juunil 2008 andis MTA siduva eelotsuse vastuseks küsimusele, kas osaühingu asutamisel mitterahalise sissemakse tegemine füüsilisest isikust ettevõtjale kuuluva kinnisasjaga on maksuvaba käive käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 punkti 3 alusel.
Taotluse kohaselt kuulub füüsilisest isikust ettevõtjale kinnistu, mille suhtes on algatatud detailplaneering kinnistu kasutusotstarbe muutmiseks. Seni transpordimaana kasutuses olev maa soovitakse hoonestada lao- ja olmehoonega.
Taotlusele lisatud dokumentidest lähtuvalt on tegemist asfaltkatte all oleva kinnistuga, mida kasutatakse suurte kaubaveokite parkimisalana. Seega ei ole tegemist maa esmase kasutuselevõtuga ning detailplaneeringu eesmärgiks on eelkõige maa kasutusotstarbe muutmine.
Taotleja soovib saada vastust küsimusele, kas juhul, kui ta asutab osaühingu, tehes kõnesoleva kinnistuga mitterahalise sissemakse, on tegemist maksuvaba käibega KMS § 16 lg 2 punkti 3 tähenduses.
MTA leidis, et taotluses kirjeldatud asjaoludel rakendub KMS § 16 lg 2 punktis 3 sätestatud maksuvabastus ilma erandeid kohaldamata ja õige on taotluse esitaja hinnang, et kõnesoleva kinnistu võõrandamisel tekib maksuvaba käive. Kuivõrd käive tekib muu hulgas kauba võõrandamisest, siis lähtudes KMS § 2 lõikes 5 toodud võõrandamise mõistest loetakse käibeks KMS § 4 lg 1 punkti 1 tähenduses ka kõnesoleva kinnistuga mitterahalise sissemakse tegemine asutatavasse osaühingusse.
MTA on seadust õigesti tõlgendanud, kuigi motivatsioon ei ole päris õige. Esmane kasutuselevõtt käib ehitiste, mitte maa kohta. Kui kinnistul oleks kehtiv detailplaneering, mis lubaks platsile ehitada hooneid, oleks tegemist krundiga. Taotleja jaoks oli küsimus arvatavasti selles, et “maksuvaba käibe” tähendab kinnisasja tarbeks soetatud kaupadelt ja teenustelt tasutud sisendkäibemaksu korrigeerimist vastavalt KMS § 32 lõikele 4, seevastu kui kinnisasi oleks kvalifitseerunud ettevõtteks, oleks KMS § 4 lg 2 p 1 kohaselt tegemist tehinguga, millest käivet ei teki ja korrigeerimist läbi viima ei pea.Artikkel ilmus
Autor: Lemmi Kann, Lasse Lehis, Martin Huberg
Seotud lood
11. septembril 2008 andis MTA siduva eelotsuse seoses käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 punkti 3 rakendamisega.
2008. aastal andis MTA mitu siduvat eelotsust küsimuses, mis puudutab oma aktsiate (osade) tagasiostmist ja selle tulemusena tehtava väljamakse maksustamist lähtuvalt tulumaksuseaduse (TuMS) § 50 lõikest 2.
8. mail 2008 andis MTA siduva eelotsuse küsimuses, mis puudutab erisoodustuse andmist.
30. mail 2008 andis MTA siduva eelotsuse küsimusele, kas taotluse esitajale kohaldub tulumaksuseaduse (TuMS) § 15 lg 5 p-s 1 sätestatud maksuvabastus elamu võõrandamisel juhul, kui ta kasutab oma alalise ja peamise elukohana üheaegselt kahte elukohta.
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele