Vabariigi Valitsus algatas 3. septembril käibemaksuseaduse ja tolli seaduse muutmise seaduse. Nendest muudatusetest võib juba praegu kindlas kõneviisis rääkida, sest muudatused jõustuvad sellel ajal korraga kogu Euroopa Liidus. Nimelt tuleb liikmesriikidel üle võtta 1. juulil 2021 jõustuva direktiivi 2017/2455 nõuded, millega muudetakse käibemaksudirektiivi 2006/112/EU. Ehk siis, muudatused ei tulene Eesti sisepoliitilisest olukorrast vaid Euroopa Liidu õigusaktide muutusest, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
- Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling Foto: Meeli Küttim
Muudatusi on kavas mitmeid, kuid esimesena tasub nimetada seda, et kaotatakse ära kehtivad kaugmüügi piirmäärad. Kaugmüük on kauba, välja arvatud uue transpordivahendi või paigaldatava või kokkupandava kauba võõrandamine ja toimetamine võõrandaja poolt või eest teise liikmesriiki seal maksukohustuslasena või piiratud maksukohustuslasena registreerimata isikule. Kaugmüüki maksustatakse lähetaja riigi käibemaksuga seni, kuni ületatakse saaja riigi kaugmüügi piirmäär. Eesti kaugmüügi piirmäär on 35 000 eurot kalendriaastas. Kusjuures kõigil Eesti lähinaabritel on sama piirmäär. Küll aga on paljudel liikmesriikidel see piirmäär suurem.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Valitsus kiitis heaks käibemaksuseaduse muudatused, millega kaotatakse kuni 22 eurot maksvatelt postipakkidelt käibemaksuvabastus ja ühtlustatakse kaugmüügi maksustamise reegleid.
Aasta algul algatati äriseadustiku muutmise seadus, mille eesmärk oli lihtsustada osade võõrandamist ning kaotada ebavajalikud piirangud. Valdav osa Eesti naaberriike, näiteks Soome, Rootsi, Läti ja Leedu, ei nõua osade võõrandamisel nii ranget vormi kui Eesti.
Justiitsministeerium on koostanud eelnõu, mille kohaselt tuleb edaspidi maksta nutiseadmete, näiteks arvuti, nutitelefoni ja teleri eest kuni kolmeeurost tasu. Kaubanduskoja hinnangul on eelnõus mitmeid probleeme ja seetõttu tegime ministeeriumile ettepaneku loobuda nutiseadmetele tasu kehtestamisest.
1. augustil jõustus üle 50 õigusakti. Ettevõtete jaoks on kõige olulisem muudatus osa müümise vorminõude leevendamine.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.