Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Maksukorralduse seadust (MKS) täiendati oluliselt 2019. aasta 15. novembril jõustunud muudatustega. Selles eelnõus oli palju erinevaid muudatusi ja täiendusi, kuid seekord peatub Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling ainult rahvusvaheliste vaidluste lahendamisel topeltmaksustamise vältimise lepingute kohaldamisel.
Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling
Foto: Meeli Küttim
MKSi uues peatükis kehtestati üksikasjalik kord Euroopa Liidu liikmesriikide vahelisest maksulepingute kohaldamisest ja tõlgendamisest tulenevate topeltmaksustamise vaidluste lahendamiseks. Uus regulatsioon kohaldub vaid maksulepingutes nimetatud tulu- ja kaptalimaksudele. Muudatus oli vajalik, sest õiglasema maksukeskkonna tagamiseks on vaja tõhusat vaidluste lahendamise süsteemi, mille abil oleks võimalik kõrvaldada topeltmaksustamist.
Euroopa Liidu liikmesriigid leppisid nõukogu direktiiviga 2018/822 kokku vahetada teavet piiriüleste maksuskeemide kohta. Kokkuleppe eesmärk on võidelda agressiivse maksuplaneerimise vastu, kaitstes sellega liikmesriikide maksubaase.
Väikeõlletootjate tootmismaht aktsiisi soodusmäära kasutamiseks suurenes alates 2020, kirjutab Ernst & Young Baltic AS juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling.
Maksumenetluses on maksukohustuslane menetlusosaline, kes taotleb haldusakti andmist või toimingu sooritamist või kellele haldusakt või toiming on suunatud. Missugused õigused ja kohustused on maksukohustuslasel Maksu- ja Tolliametiga suhtlemisel?
Käibemaksuseaduse (KMS) § 4 lg 2 p 1 sätestab, et käivet ei teki ettevõtte või selle osa üleandmisest võlaõigusseaduse tähenduses. Seaduses on üks lause, aga selle kohta on seni olnud arvukalt vaidlusi nii Euroopa Liidu Kohtu kui ka Riigikohtu tasemel. Tundub, et selle sätte tõlgendamine on pidevas muutumises.