Teema, et käibemaksu tasuvad vähesed, on vana probleemi uus külg. Seni rääkisime maksuaugust, aga nüüd on fookusesse võetud see, et lõviosa maksust koguneb väga vähestelt ettevõtjatelt, kirjutab Norra kõrgema kommertskooli (NHH) doktorant Dmitri Jegorov.
Ilmselt on just need ettevõtjad huvitatud, et maks läheks tervenisti riigile. Ent sõltumata “kastmest”, millega pettust serveerida – maksuauguna või väheste tasujate fakti kaudu – teame, et see varguse tüüp on ikka levinud. Kasutan sõna “vargus”, sest tegemist on tarbija-, mitte ettevõtjamaksuga ning “vasakule” suundub enamasti ostjate maksuraha.
Ütlus, et karm karistus pole lahendus, on vaid osaliselt õige. Et petuskeemijatele ei tohi olla kohta legaalses äris, ei tasu ausal ettevõtlusel karta maksuameti uurijate töövõtete arsenali laienemist. Petturid on küll nutikad “ärikad”, aga sellist “ettevõtlust” ei tohi taluda. Ärgem unustagem, et maksuraha ei varastata abstraktselt riigilt, vaid meilt kõigilt, ja tulemus on kõrgemad maksud ausatele ning riigi tegemata jäävad kulutused teedele, ettevõtlustoetustele, pensionäridele jne.
Loe tänasest Äripäeva paberväljaandest, missugused on Jegorovi ettepanekut maksuametile töövõtete arsenali laiendamiseks.
Autor: Dmitri Jegorov, Juuli Laanemets
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!