30. september 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tallinna lahe piraadid: müügimaksu needus

Suve hakul tekkis selline petlik tunne, justkui hakkaks müügimaksu teema ennast ükskord ammendama — 31. mail (mis lisaks sellele, et oli üks päev enne müügimaksu kehtima hakkamist Tallinnas, oli ka Tallinna linnapea sünnipäev) esitasid koalitsioonierakonnad Riigikogu menetlusse seaduseelnõu 774 SE, mis pidi müügimaksu 2011. aasta algusest kehtetuks tunnistama. Eelnõu läbis enne suvepuhkust, vabandust, istungitevaba perioodi, ka edukalt esimese lugemise.

Sellega olekski teema justkui lõpetatud. Kuid — nagu ütleb vanasõna — ära hõiska enne õhtut. Või nagu ütleb teine vanasõna — narrid Tallinna linnapead ühe korra, narrib Tallinna linnapea sind üheksa korda vastu.

Suve algul ei suutnud ilmselt keegi ette kujutada sellist sündmuste arengut, mis nüüd reaalsuseks sai. Augustikuus ilmus nagu välk selgest taevast Tallinna Linnavolikogu liikmetele töölauale Tallinna 2011. aasta  eelarve. Või vähemalt nii seda dokumenti nimetatakse. Ja 9. septembriks oligi eelarve vastu võetud. Selle geniaalse lükke taga on üks konkreetne seadusesäte, nimelt valla- ja linnaeelarve seaduse § 7, mis kõlab järgmiselt: Kui pärast eelarve vastuvõtmist kehtestatakse Riigikogu või Vabariigi Valitsuse õigusakte, mille alusel eelarve tulud vähenevad või kulud suurenevad, hüvitatakse vastavad summad või vähendatakse vastavalt kohaliku omavalituse üksusele pandud kohustusi.

Ühesõnaga, Tallinna eelarve on vastu võetud, sinna on sisse kirjutatud müügimaksu laekumine 250 miljonit krooni, järelikult kui Riigikogu alles nüüd hakkab müügimaksu ära kaotama (sest kohalike maksude seaduse muudatused jäid suvel vastu võtmata), peab riik linnale saamata jäänud maksutulu hüvitama.

Ja ei jäänudki Toompea sakstel muud üle kui tunnistada all-linna võitu ja lükata müügimaksu kehtetuks tunnistava eelnõu jõustumine edasi 2012. aasta algusesse. Vastav otsus vormistati ametlikult ära rahanduskomisjoni 13. septembri istungil. Nüüd jääb üle vaid loota, et vahepeal ei otsusta Tallinna Linnavolikogu möödaminnes veel järgmise viie aasta eelarved vastu võtta. Sest ega seadus seda ei keela.

Maksumaksja jaoks tähendab see uudis paraku kõikide segaduste jätkumist. Sest pole mingit märki, et Riigikogu kavatseks kohalike maksude seadust kõpitsema hakata, näiteks kirjutada sisse, kas aktsiisikaup on müügimaksuga maksustatav või kas müügimaksu peavad maksma erinõuetega tegevusaladel tegutsevad ettevõtjad. Siiamaani ei ole eelnõu 774 SE tekstis isegi kirjavigu ära parandatud.

Nagu juba eelmise kuu MaksuMaksjassai kirjutatud, jätkub ka tegevus müügimaksu vaidlustamise rindel. Maksu vaidlustamise ja tagasiküsimise seisukohast ei ole muidugi erilist vahet, kas Euroopa kultuuripealinnas kehtib 2011. aastal müügimaks või mitte, sest Euroopa Kohtult eelotsuse saamine võtab aega aastaid. See on ka põhjus, miks EML loobus Euroopa Komisjonile kaebekirja saatmisest.

Varsti on käes 20. oktoober, millal tuleb esitada järgmine müügimaksu deklaratsioon ja avaneb järgmine võimalus maksu vastu protestida. Kui esimeses ringis ehk 20. juulil esitasid esimesed vaprad Tallinnale müügimaksu tagastamise taotluse (Tallinna Ettevõtlusametile esitatud teabenõude vastusest saime teda, et seisuga 20.09.2010 on tagastustaotlusi esitanud 22 isikut kogusummas 1 431 547 krooni), siis nüüd võivad julgemad proovida järgmist taset ehk esitada müügimaksu deklaratsioon nullidega või keelduda üldse deklaratsiooni esitamisest ja maksu tasumisest, lisades loomulikult asjakohase juriidilise argumentatsiooni. Võimalik, et see meetod annab maksumaksjale kokkuvõttes parema tulemuse võrreldes tagastusnõudega, kuid eelkõige tuletaks selline teguviis linnaisadele meelde, et kogu Tallinn siiski ei arva, et müügimaks tegi neid õnnelikuks.

Tehakse, mis tehakse, igatahes on selge, et segadusi ja vaidlemisi müügimaksu üle jätkub veel pikaks ajaks. Millega see kõik lõpeb — kas, kellele ja kui palju tuleb Tallinnal müügimaksu tagasi maksta ja kas riik peaks ka selle linnale hüvitama, kui selgub, et riik on mahitanud omavalitsusi selliseid makse koguma, mida Euroopa Liidu õigus tegelikult kehtestada ei luba — ei oska praegu küll keegi ennustada. Vähemalt igav meil ei hakka.

 Artikkel ilmus EML ajakirjas MaksuMaksja

Autor: Lemmi Kann, Lasse Lehis

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700