Ministeerium tahab panna juhid varasema juhtkonna vigade eest vastutama
Maksukorralduse reformiga tahab rahandusministeerium teha maksuotsused avalikuks, anda riigiasutustele vaba pääsu töötamise registri andmetele ning panna ettevõtete juhid solidaarselt vastutama varasema juhtkonna maksuvõlgade eest.
Maksu- ja tolliamet saab suurema voli andmete jagamiseks riigiasutustega
Foto: Andras Kralla
Riigivõimu koridorides on kooskõlastusringi lõppfaasi jõudnud mammuteelnõu, mis põhjalikult maksudega seotud info jagamist ümber korraldab. Parema konkurentsikeskkonna ja efektiivsema maksukogumise nime all on eelnõus ka punkte, mis advokaatidel turjakarvad turri ajavad.
Kui analüüsis või kirjavahetuses on selgelt kirjas, et tehing tehti sellisel viisil just maksueelise saamiseks, võib see olla väga kaalukas tõend maksustamiseks, ütles maksu- ja tolliameti tulumaksuosakonna juht Madis Laas.
OÜ kaudu teenuse osutamise töötamiseks või juhatuse/nõukogu liikme tegevuseks ümberkvalifitseerimise reeglid on ikka kuramuse udused. Kui isegi õigusteadlastel kulub kaks aastat, et neis selgusele jõuda, siis on liig hakata inimesi vangi panema, kirjutab advokaadibüroo Sorainen maksupartner ning Tartu Ülikooli ja TalTechi õiguse instituudi õppejõud Kaido Künnapas.
Maksu- ja tolliamet on tuvastanud info ja side valdkonnas hulga ettevõtteid, mille tegevuses näeb seotud isikute vaheliste tehingute puhul kõrgeid maksuriske.
MTA andmetel vähenes 2025. aasta esimeses kvartalis maksuvõlg kokku 7 miljonit eurot, millest ettevõtete (juriidiliste isikute) panus oli 6 miljonit. Võrdluseks - 2024. aasta samas perioodis vähenes maksuvõlg 13 miljonit eurot.
Eesti ettevõtlusmaastik on viimastel aastatel aina pingelisem: maksutõusud, inflatsioon ja õiguskeskkonna karmistumine nõuavad ettevõtjatelt üha suuremat valvsust. Raamatupidamisbüroo juht Enno Lepvalts rõhutab, et iga otsus – olgu see tehing või koostöö – peab tuginema teadlikule kontrollile, sest vigade eest maksab ettevõtja oma rahaga. Ja mõnikord ka maine või vabadusega.