Turbulentse majanduse, mitmete kriiside, pankrottide sagenemise, ulatuslike maksumuudatuste ja palgasurve valguses on 2024. aasta aruande koostamine ettevõtjatele ja raamatupidajatele ilmselgelt väljakutsete rohke. Siin on mõned olulised aspektid, mida silmas pidada.
Majanduse taastumine on sektorites erinev
Majandus Eestis on endiselt madalseisus, kuigi osades sektorites on juba näha paranemise märke. Majanduslangus ei ole ettevõtted võrdselt räsinud, mistõttu on oluline ettevõtte aastaaruandes sektoripõhiseid trende selgelt välja tuua. Kui teie ettevõte tegutseb sektoris, mis on kriisides tugevalt pihta saanud, tuleks seda aastaaruande lisades ja juhtkonna aruandes piisavalt selgitada. Näiteks töötleva tööstuse ja jaekaubanduse valdkonnas majanduslanguse mõjud sügavamad kui IT- või tehnoloogiasektoris, kus on nii palgakasvu kui arenguvõimalusi.
Püsiv palgasurve
Palgasurve ja inflatsioon on tööturul endiselt aktuaalsed, eriti arvestades sektoreid, kus tööjõupuudus on tuntav ja palgasurve on tugev. Aastaaruandes tasub palgakulu muutuste põhjustest anda täpne ülevaade – see aitab paremini põhjendada ettevõtte tööjõuga seotud kulutusi ja võimalikke töötajate vahetustega seotud riske.
Pankrotid ja riskide hindamine
Majanduslangust iseloomustavad ka sagenevad pankrotid või selle oht, mis võib mõjutada ettevõtteid nii tarnijate kui ka klientide kaudu. Raamatupidajatel ja finantsjuhtidel on oluline analüüsida partnerite finantsseisu ja tegeleda krediidiriskide haldamisega. Aastaaruannet koostades tasub üle vaadata oma oluliste partnerite tervis ja oma likviidsusreservid, et olla valmis ootamatuteks riskideks. Riskijuhtimise meetmete kirjeldamine annab investoreile ja partneritele kindlustunde, et ettevõte on pankrottidest tulenevatele võimalikele probleemidele tähelepanu pööranud.
Konverentsil
“Mis muutub raamatupidaja töös 2025?“ teeb Audiitorkogu juhatuse liige ja Grant Thornton Balticu auditi valdkonna juht Mart Nõmper ettekande teemal “
AASTAARUANNE: hakkame valmistuma. Audiitorkontrolli ja äriseadustiku olulised muudatused raamatupidajale ja finantsjuhile.”Soodushinnaga pileti saad endale ja oma meeskonnale haarata
SIIT.Maksumuutuste laviin ja nende mõjud
Aasta on toonud hulga olulisi maksumuudatusi, mille mõju võib olla ulatuslikum kui vaid rahavoogude vähenemine. Tulumaksu ja aktsiisimäärade muutused, uued maksukohustused ja reeglid võivad tuua ettevõtetele kas täiendavaid kulusid ja muudatusi äritegevuses. Aastaaruande lisades tuleb kindlasti lahti kirjutada maksukoormuse mõju ja ettevõtte strateegilised sammud, et maksusurvet võimalikult efektiivselt hallata.
Ettevõtte jätkusuutlikkuse ja vastutustundlikkuse hindamine
Majanduslanguses on ettevõtted pidanud ümber hindama ka oma jätkusuutlikkuse strateegiad, et kohaneda muutuvate majandustingimustega ja vähendada kulusid. Samas jätkusuutlikkuse nõuded ja investorite surve vastutustundlikkusele püsib, mistõttu ei saa neist mööda vaadata. Aastaaruandes on mõistlik selgitada, kuidas ettevõte on oma tegevusi ja protsesse keskkonnasäästlikumaks muutnud või kuidas on need tegevused majanduslanguse tõttu ümber kujundatud.
Aastaaruandeks valmistumine ja auditi ajaplaan
Aastaaruanne ei ole mitte numbrite kogum, vaid oluline ettevõtte tervikvaade, mis annab selgust ettevõtte juhtimisest, uutest plaanidest, elujõust ja läbipaistvusest. Seetõttu on aastaaruande kokkupanemiseks ja auditiks hakata valmistuma juba nüüd. Tasub arvestada, et võimalikult varakult läbi viidud sise- või eelauditi protsess ja vajadusel sõltumatute ekspertide kaasamine ennetab hilisemaid ootamatusi, aastaaruande audit saab tehtud õigeaegselt ning seda vähema aja- ja närvikuluga.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.