Autor: Külli Reino, raamatupidaja.ee toimetaja- projektijuht • 9. november 2023

TOP 10 lood oktoobris | Majandusaasta aruande koosseis täieneb, võlgnevustest saab hoiduda, lähetuse reeglid ja päevarahade erisused

Siit leiad raamatupidaja.ee 10 kõige olulisemat uudist ja artiklit, mis pälvisid lugejate erilise tähelepanu oktoobrikuus. Vaata, kas teised lugejad leidsid midagi sellist, mis sul märkamata jäi.
Foto: Ergo Sander

1. Kestlikkusaruandlus hakkab olema majandusaasta aruande osa

Kestlikkusaruandluse kohustus saab alguse 2024. aastast ning see laieneb järk-järgult paljudele ettevõtetele.

2. Lähetusse saatmise reeglid ja päevaraha maksmise erisused

Seda artiklit ajendas mind kirjutama lugejaküsimus lähetuse kohta. Selgitan lähemalt, mis on lähetus ja millised on lähetusega kaasnevad tegevused, sh kehtestatud nõuded päevaraha maksmiseks.

3. Uut õigusaktides: muutub pakendi tagatisraha suurus

Täiendava aruandekohustuse said lisaks krediidiasutustele ka virtuaalvääringu teenuse pakkujad, kes peavad aruanded esimest korda esitama 2024. aasta I kvartali kohta.

4. SUUR LUGU: „Kui e-arvete kohustus toorelt läbi surutakse oma ala eksperte kaasamata, on see pigem risk varimajanduse tekkeks“

Riigi vaates muutuks kindlasti kõik asjad palju mugavamaks ning tekiks parem ülevaade majandustegevusest. Küll aga lõppkasutaja vaatest on ilmselt murekohaks liigne riigipoolne kontroll, isegi kui pole midagi varjata. Kes ikka tahaks, et ta riigi ees justkui alasti oleks.

5. Põhipuhkuse tekkimise, kasutamise ja aegumise põhimõtted

Tööandjad peavad kinnitama puhkuste ajakava ning teavitama töötajaid hiljemalt I kvartali lõpuks. Nüüd on õige aeg taas meelde tuletada põhipuhkuse tekkimise, kasutamise ja aegumise põhimõtted.

6. Lugeja küsib, asjatundja vastab: ettevõtte sõiduki müük

Lugeja küsimusele vastab Tõnis Elling, Ernst & Young Balticu juhtiv maksunõustaja.

7. Krista Teearu: 7 tõhusat nõuannet, kui kliendid jäävad sulle võlgu

Nagu teisteski ettevõtetes, on ka raamatupidamisbüroodel maksuvõlgade tekkimine seotud laekuva rahaga. Võib juhtuda, et kliendid jäävad võlgu või maksavad suure hilinemisega ning kui pole jõutud reserve koguda, siis tekivadki sinu ettevõttel maksuvõlad.

8. Lugeja küsib, asjatundja vastab: kas treeningvahendite ost on erisoodustus?

Sisekaitseakadeemia finantskolledži lektor Maret Güldenkoh selgitab, kas treeningvahendite soetamine töötajate tervise heaks on erisoodustus.

9. Õppepuhkuse kasutamine ja tasustamine

Tasemeõppes või täiendkoolitusel osalemiseks nii Eestis kui ka välisriigis on töötajal ja ametnikul õigus saada õppepuhkust.

10. Krista Teearu: filiaal on nagu osakond, mitte eraldi tütarettevõte

Olgu filiaal registreeritud äriregistris või maksuametis, selle osas tuleb pidada eraldi raamatupidamisarvestust, ka tuleb riigile esitada kõik tavapärased maksu- ja statistikaaruanded.

Septembrikuus enim tähelepanu pälvinud lood leiad SIIT.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700