10. veebruar 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

IT-teadlane: muutsin koos maksuametiga maailma

Dan Bogdanov (vasakult esimene)
Foto: Raigo Pajula, presidendi kantselei
Äsja president Toomas Hendrik Ilveselt noore IT-teadlase eripreemia saanud Dan Bogdanov ütles kommentaaris teemaveebile ITuudised.ee, et on tänaseks juba koostöös Eesti maksuametiga teinud maailmamõistes enneolematuid pilootrakendusi.

"Minu unistus on, et riigi või firma juht saaks hommikul küsida küsimuse oma valitsemisala kohta ning õhtuks oleks tal andmete analüüsile tuginev vastus käes," ütles Bogdanov. Tema sõnul ei ole usalduse või andmekaitse piirangute tõttu see täna veel võimalik, aga aastatepikkusest teadustööst välja kasvanud Sharemindiga võib see saada reaalsuseks. 

Bogdanovi eesmärk on Sharemind kindlasti viia välismaale, sest tänase kogemuse põhjal oleme Eestis teinud maailma mõistes enneolematuid pilootrakendusi koostöös maksuametiga. Ta loodab, et see koostöö aitab tagada tõsiseltvõetavust välismaal ja miks mitte tänu sellele koostööle ei võiks järgmine klient olla Soome maksuamet.

"Sharemindi tehnoloogial ei ole geograafilisi piiranguid - tegelikult oleks üks rakendus just näiteks Euroopa-üleste maksuandmete analüüs, sealjuures säilitades inimeste privaatsust", selgitas Bogdanov.

ITuudised.ee küsimusele, milliseid pilootrakendusi on juba koostöös maksuametiga valminud, vastas Bogdanov, et Sharemind loob võimaluse konfidentsiaalsete andmete analüüsiks. Esimene selline uuring viidi Eestis läbi 2015. aastal IT-tudengite õppeedukuse ja töötamise seoste uurimiseks. Uuringu läbiviimiseks kasutati haridusministeeriumi ning maksuameti registrite andmeid. "See on väike esimene samm teekonnal, mis võimaldab oluliselt muuta viisi, kuidas täna ühiskonnale olulisi otsuseid tehakse - kogu maailmas," kommenteeris Bogdanov.

Sharemindi meetodist pikemalt räägib Dan Bogdanov ka Cybernetica ASi ja ITuudised.ee korraldatud Pilvekonverentsil 8. märtsil. Konverentsile registreeruda saab SIIN.  

IT-teadlase eripreemia pälvinud Dan Bogdanov on Cybernetica AS teadus-arendusprojektide juht, andmetöötlussüsteemi Sharemind looja, arendaja ja rakendaja. Bogdanovi magistritöös "Kuidas teha turvaliselt arvutusi ühissalastatud andmetega?"esitleti esimest korda turvaliste ühisarvutuste platvormi Sharemind, mille edasiarendus on olnud Bogdanovi kogu järgneva teadlase- ja inseneritee sisuks. Turvalised ühisarvutused on krüptograafiline tehnoloogia, mis lubab üksteist mitteusaldavatel osapooltel analüüsida üksteise privaatseid andmeid, nii et ei andmed ega ka arvutuste vahetulemused mitte kellelegi ei lekiks; ainult lõpptulemus saab teatavaks neile osapooltele, kellele see analüüsiplaani kohaselt saama pidi. Turvalised ühisarvutused on üks peamisi meetodeid hajussüsteemide, sealhulgas pilvearvutuste privaatsusgarantiide tõstmiseks. Sharemindi platvorm on Bogdanovi panus turvaliste ühisarvutuste valdkonda. Bogdanovi doktoriõppe põhitulemuseks oli tarkvaraplatvorm privaatsust säilitavate arvutuste teostamiseks, mida sai juba toona kasutada reaaleluliste probleemide lahendamiseks. Järgnenud aastate jooksul on antud süsteemi oluliselt edasi arendatud ning tänaseks on seljataga mitmed edukad arendused.

Skype Eesti toetusel sai tänavu esmakordselt üle antud noore IT-teadlase preemia. "Asutasime koos presidendi kultuurirahastuga noore IT-teadlase preemia, et Eesti noorte teadlaste teadmistejanu, suurelt mõtlemine ja uurimustöösse pühendumine saaks vajaliku toetuse,” sõnas Skype Eesti juht Andrus Järg. “Tahame anda andekatele tegijatele võimaluse süvitsi minna ja maailma mastaabis tippu tõusta. Esimene preemia saaja Dan Bogdanov on just sellise noorteadlase mõõdupuu ja loodan, et eeskujuks järgmistele preemiatele kandideerijatele. Usume Skype'is, et teadusel põhinev ühiskond on laiemalt kasulik, luues võimaluse uudishimu, hariduse ja tehnoloogilise arengu sulamil majandusarengusse ja laiemalt Eesti ühiskonna elujõudu panustada,” lisas ta.

Ilveselt said noore teadlase preemia erandkorras kaks teadlast – botaanik ja mükoloog Leho Tedersoo ning meedia ja kommunikatsiooni uurija Andra Siibak.

Noore teadlase preemia suurus on 5000 eurot ja seda rahastab Väino Kaldoja. Noore IT-teadlase eripreemia suurus on 5000 eurot ning seda rahastab Skype Eesti.

President Ilves rõhutas, et laureaatide sihikindel töö toob juba täna Eestile praktilist kasu. "Nagu ühe soovituskirja autor tabavalt märkis: tänu teile on kogu maailma valdkonnateadlaste silmad pööratud Eestile. Seepärast tuligi tänavu erandlikult välja anda kaks noore teadlase ja üks noore IT teadlase preemia. Viimane neist esmakordselt selle auhinna ajaloos. Ma tänan teid suurepärase panuse eest meie koigi maailma avardamisse," lisas president Ilves.

Noore IT-teadlase eripreemia on mõeldud kuni 35-aastasele teadlasele, kes on omandanud doktorikraadi või kes on taotluse esitamise hetkel doktoriõppesse vastu võetud (nii Eesti kui välismaa ülikoolis) ning kelle teadustöö on tihedalt seotud infotehnoloogia ja selle valdkonna arendusega (põhifookus: tarkvaraarendus ja -rakendus). Preemiat võib kasutada teadustöö edasiarendamiseks või praktikas rakendamiseks.

Pilvekonverentsi Rahatahtlik häkkimine kava leiate SIIT.

 

Autor: Aali Lilleorg, [email protected]

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700