• 04.03.10, 06:24
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kohustuslik e-aruandlus ettevõtjate turmtule all

Eesti justiitsministeerium on tiigrihüppe asemel teinud raamatupidajatele ja audiitoritele karuteene, kuna muutis ülikiiresti kohustuslikuks verivärske ja alles täiustamisel oleva e-aruandluse süsteemi.
Alates jaanuarist peavad ettevõtjad oma majandusaasta aruanded esitama uues keskkonnas, mis võib vähem kogenud raamatupidajale olla tõeline kadalipp. Esimese kahe kuuga on aruandega maha saanud tuhatkond ettevõtjat ehk protsent kõigist aruandjatest.
"Kõik osaleme pilootprojektis kohustuslikus korras. Praegu ongi nii, et seda süsteemi parandatakse igal kuul vastavalt tagasisidele, ja see ei ole kõige tervislikum," nentis Deloitte Eesti partner ja vannutatud audiitor Veiko Hintsov.
Teiste arenenud Euroopa riikide kogemus näitab, et süsteem on Eestis püsti pandud ja kohustuslikuks muudetud lausa ülehelikiirusel. Taanis alustati samasugust e-aruandluse projekti kümme aastat tagasi ja esimesi aruandeid sai uues süsteemis esitada alles viis aastat hiljem. Kohustuslikuks muudetakse Taanis e-aruandlus alles järgmisel aastal.
Süsteemi sundrakendamine näitab Eesti eesrindlikkust
Võrdluseks, Eestis moodustati e-aruandluse sisseviimise komisjon alles 2008. aasta kevadel ning see kinnitati sama aasta novembris. Juba tänavu 1. jaanuaril pandi ettevõtjad fakti ette - aruandeid peab kohustuslikus korras uues keskkonnas esitama hakkama.
"Eesti on harjunud olema teistele riikidele eeskujuks, mitte vastupidi," teatas justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aavik küsimuse peale, kas ta oskab nimetada riike, kus sama süsteem on nii kiiresti kohustuslikuks muudetud.
Raamatupidajad töötavad ilma juhendita
Asekantsleri kinnitusel läbis uus keskkond testperioodi juba enne seda, kui see kasutajatele avati. "See, et esimestel nädalatel keskkonda veelgi täiustati, ei takistanud mitte kuidagi aruannete esitamist," toonitas ta.
Eesti Raamatupidajate Kogu arutas üleeile Äripäeva küsimuste peale e-aruandluse teemat juhatuse koosolekul ja kogu juht Ingrid Niid nentis pärast koosolekut, et kasutajatel puudub korrektne juhend, mida millisel real näidata. Samuti võiks praktikute sõnul aruandele lisada veateadete sisulised selgitused. "Arvame, et süsteem on mõistlik, kuid kohustuslikuks täitmiseks veel veidi toores," sõnas Niid.
E-aruandlusega saavad hakkama professionaalid
"Arvame, et aastane kohanemisperiood oleks olnud vajalik, eriti väiksemate kogemustega raamatupidajatele. Kvalifitseeritud raamatupidaja saab aruande esitamisega hakkama," märkis raamatupidajate kogu juht.
 Osaühingu Kermarc Raamatupidamisteenused omanik Kersti Blieder nentis, et kuigi temal on uue keskkonnaga pigem positiivne kogemus, on raske leida põhjendust süsteemi kiirele kohustuslikuks muutmisele.
"Minu arvates seal midagi rasket pole, aga tänagi kohtasin ühe MTÜ juhti, kes käis koolitusel, aga ei saanud ikka mitte midagi aru ja palus nüüd minul sisestada enda aruande," rääkis ta.
Oma klientide kohta ütles Blieder, et umbes pooled ettevõtete juhid tahavad esiotsa proovida ise aruannet e-süsteemi sisestada ning teine pool keeldub sellest kohe. "Eks see on raamatupidajale lihtsalt lisatöö, paneme aruande niikuinii eelnevalt tavapärasel kujul kokku," sõnas ta.
 Mis toimub
    * XBRLile ehk e-aruandlusele üleminek 1. jaanuaril 2010 algas majandusaasta aruannete äriregistrile esitamise kohustuslik üleminek paberkandjalt või pdf-failide üleslaadimiselt aruannete loomisele ja kinnitamisele elektroonilises aruandluskeskkonnas.
    * Uue keskkonna kasutamisel on ka erandeid: üheaastasel üleminekuperioodil saavad endiselt pdf-formaadis faili üles laadida filiaalid, IFRSi kasutajad, konsolideeritud aruannete esitajad, saldoandmike süsteemi esitajad, krediidiasutused, kindlustusandjad, investeerimisühingud, fondivalitsejad, likvideerimis- ja lõpparuande esitajad ning äriühingud, kelle majandusaasta algas enne 01.01.2009.    * Üleminekuperioodil saab aruannet esitada ka notari kaudu. Notar esitab aruandluskohustuslase eest tema kätte viidud, uutele vormidele vastava allkirjastatud aruande kas paberil või elektroonilisel kandjal. Toimingu eest tuleb tasuda notaritasu.    * Kasutajate abistamiseks on registrite ja infosüsteemide keskus koostanud abimaterjali ning korraldab tasuta koolitusi.
Võrdlus
Uue keskkonna head ja vead
Plussid
     * Pikemas perspektiivis muutub kõigi raamatupidamiskohustuslaste info ühetaoliselt kättesaadavaks ja analüüsitavaks.    * Raamatupidamisaruannete keskmine kvaliteet paraneb. Tõenäoliselt tuleb seda tõdeda ka audiitorite aruannete osas.    * Paraneb andmete ristkasutus ja väheneb eri ametkondadele eraldi aruandluse koostamise ja esitamise vajadus.
Miinused
     * Kohustuslikuks tehti süsteem, mis on vigane, mida ei saada ega osata kasutada ja mida iga päev muudetakse.    * Süsteemis esineb vigu ja seda muudetakse endiselt, mistõttu ei saa keskkonda mõistlikult kasutada.    * Kogunenud on märkimisväärne kogus järelepärimisi süsteemi kohta, millele ei suudeta pakkuda piisavat kliendituge.    * Aruande süsteemis koostamise ja esitamise õiguslik raamistik vajab veel täiendamist.
Allikas: Audiitorkogu juhatuse esimees Toomas Vapper
Autor: Lemmi Kann, Piret Reiljan

Seotud lood

Uudised
  • 04.03.10, 07:32
Juhtkiri: E-aruandega aastasele lisaajale
Riik viskas ettevõtjad piltlikult öeldes tundmatus kohas vette, kui tegi päevapealt kohustuslikuks e-aruande. Ainus alternatiiv - käia raha välja ehk esitada aruanne notari kaudu.
Uudised
  • 08.07.10, 12:21
Kaks aastat tuleb andmeid statistikaks esitada topelt
Kui Äriregistrile esitati aasta-aruanne tänavu elektrooniliselt, siis Statistikaamet vajab kaheaastast üleminekuaega, et ettevõtted juba sisestatud andmeid topelt esitama ei peaks.
Uudised
  • 30.04.10, 09:06
Taksonoomia — kas uus sõimusõna raamatupidajate slängis?
Äripäev kirjutas elektroonilise aruandluse probleemidest pikemalt 4. märtsil. Artiklis sõna saanud raamatupidajad muretsesid eelkõige selle pärast, et kuigi aruandluskeskkonna kasutamine muutus juba 1. jaanuarist kohustuslikuks, muudetakse ja täiendatakse keskkonda pidevalt. Teised riigid on sarnaseid süsteeme rakendanud pika üleminekuajaga.
Uudised
  • 10.03.10, 16:00
Ministeerium: e-aruandlus suretab paberbürokraatia välja
E-äriregistri ettevõtjaportaali veebikeskkond on kasvatanud aruannete esitamise aktiivsust ning välisriikide huvi registrite ja infosüsteemide keskuse e-lahenduste vastu, teatas justiitsministeerium
  • ST
Sisuturundus
  • 03.09.24, 17:13
Kui klient jääb võlgu: efektiivseim nipp raha koju toomiseks
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele