Õiguskantsler Indrek Tederi sõnul ei mahu enamik töövaidlusi seaduses sätestatud aja piiridesse, mis võib tekitada vajaduse muuta töövaidluse lahendamise seadust, et tähtaeg oleks realistlikum, kuid siiski võimalikult lühike.
Õiguskantsler saatis soovituse õiguspärasuse ja hea halduse tava järgimiseks Tööinspektsioonile, milles soovitas koostöös Sotsiaalministeeriumiga kiiremas korras võtta kasutusele meetmed, mis võimaldaksid töövaidluskomisjonidel isikute avaldusi kiiremini lahendada.
Teder viis veebruaris läbi kontrollkäigu Tööinspektsiooni, et saada ülevaadet, kas ja kuidas järgib Tööinspektsioon isikute pöördumistele vastamisel põhiõiguste ja -vabaduste tagamise põhimõtet ning hea halduse tava. Õiguskantsler avaldas Tööinspektsioonile läbivaadatud 2009. aasta dokumentatsiooni põhjal tunnustust, kuna inspektsioon on isikute pöördumistele vastamisel reeglina järginud põhiõiguste ja –vabaduste tagamise põhimõtet ning hea halduse tava.
Samuti väärib Tederi sõnul tunnustamist asjaolu, et inspektsiooni ametnikele ei tundu inimese pöördumisele vastamise tähtaja järgimine pelgalt formaalsusena, vaid inimesele on vastatud reeglina kiiresti.
Vaidlused ei mahu seaduses sätestatud tähtaja sisse
Küll aga on õiguskantsleri hinnangul murettekitav Töövaidluskomisjonidele esitatud avalduste läbivaatamisega seonduv. Teder juhtis tähelepanu sellele, et enamik töövaidluskomisjone ei suuda avalduste läbivaatamisel järgida individuaalse töövaidluse lahendamise seaduses sätestatud tähtaega, mille kohaselt tuleb töövaidluskomisjonile esitatud avaldus töövaidluskomisjonis läbi vaadata hiljemalt ühe kuu jooksul, arvates avalduse saabumisele järgnevast päevast.
"Põhiseadusest tuleneb igaühe õigus korraldusele ja menetlusele. Selle üheks osaks on isiku õigus heale haldusele. Hea halduse ning ka õiglase õigusemõistmise oluline põhimõte on tegutsemine mõistliku aja jooksul. Teisisõnu on inimesel õigus eeldada, et teda puudutav küsimus otsustatakse mõistliku aja möödudes ning küsimuse lahendamisega ei viivitata ega venitata põhjendamatult," märkis Teder.
Õiguskantsler rõhutas, et avaliku võimu organ on kohustatud oma ülesandeid täites pidama kinni seaduses ettenähtud tähtaegadest.
"Kui seadus näeb menetluse teostamiseks ette kindla tähtaja, tuleb menetlemisel lähtuda eelkõige konkreetse asja keerukusest, tegutsedes viivitamatult, kuid jäädes õigustloovas aktis esitatud tähtaja raamesse. Seega juhul, kui töövaidluskomisjonid ei järgi neile esitatud avalduste läbivaatamisel seaduses sätestatud tähtaega, tuleb nende tegevust pidada õigusvastaseks," ütles Teder.
„Mõistan, et töövaidluskomisjonidel ei ole käesoleval ajal võimalik töövaidlusi läbi vaadata individuaalse töövaidluse lahendamise seaduses sätestatud tähtaja jooksul“, märkis Indrek Teder.
„Põhjusteks võivad olla lahendatavate asjade arv ja keerukus ühelt poolt ning selle töö tegemiseks ettenähtud isikute (töövaidluskomisjonide) arv teiselt poolt. Samas leian, et töövaidluste läbivaatamiseks ettenähtud isikute (töövaidluskomisjonide) arvuga ei saa siiski õigustada seaduses sätestatud tähtajast kõrvalekaldumist," lisas ta.
Indrek Teder on seisukohal, et isik peab töösuhetest tulenevates vaidlustes saama lahenduse mõistliku aja jooksul. Seetõttu soovitab õiguskantsler Tööinspektsioonil koostöös Sotsiaalministeeriumiga kiiremas korras võtta kasutusele meetmed, näiteks suurendades töövaidluste läbivaatamiseks ettenähtud isikute (töövaidluskomisjonide) arvu, tagamaks töösuhetest tulenevate vaidluste läbivaatamine mõistliku aja jooksul.
Juhul kui töövaidluskomisjonide võimekuse tõstmiseks ei jätku siiski ressurssi või kui individuaalse töövaidluse lahendamise seaduses sätestatud tähtaegade järgimine on ebareaalne näiteks lahendatavate asjade keerukuse tõttu, tuleb õiguskantsleri hinnangul vastavalt muuta individuaalse töövaidluse lahendamise seadust, muutes töövaidluste lahendamise tähtaja küll realistlikumaks, kuid sätestades selle siiski võimalikult lühikesena.
Seotud lood
Töövaidluste läbivaatamise tähtaja pikendamise asemel peab riik muutma töölepingu seadust nii, et töövaidlusi tekiks vähem, väljendas oma seisukohta Eesti Ametiühingute Keskliit.
Viimasel ajal on ulatuslikult tõusnud töövaidluste raames töövaidluskomisjoni ja kohtusse pöördujate arv. Peamised vaidlused seisnevad töölepingu ebaseaduslikus lõpetamises ja töötasu maksmisega viivitamises.
Kui inimene peab tööandja käitumist töösuhte lõpetamisel valeks ja soovib vaidlustada töölepingu lõpetamise seaduslikkust, on tal võimalik esitada avaldus töövaidluskomisjonile. Põhja töövaidluskomisjoni juhataja Raili Karjane annab näpunäiteid, kuidas seda teha.
Veebruari lõpus pälvis EML tähelepanu õiguskantsleri soovitus Tööinspektsioonile õiguspärasuse ja hea halduse tava järgimiseks. Või õigemini isegi mitte niivõrd soovitus ise, kuivõrd sellest tehtud järeldused.
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Viimased uudised
Siit leiad ka artikli FIE raamatupidamisest
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele