Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) ülevaade Eesti küberruumis toimuvast keskendub haiglat tabanud arvepettusele, Eesti ühe spordialaliidu meilikonto jälgimisele ja ikka õngitsuskirjadele.
RIA küberturvalisuse teenistuse juhi Lauri Aasmanni sõnul nägime Eestis uut tüüpi arvepettust. „Kelmid võtsid ette avalikud andmed, konkreetsel juhul riigihangete registrist, kus on kirjas rahvusvaheliste hangete hetkeseisud ja tulemused. Nii saadi infot näiteks Ida-Tallinna Keskhaigla hanke kohta, mille võitis Leedu ettevõte. Kelmid võtsid ühendust haiglaga ja esinesid hanke võitnud firmana,“ kirjeldas Aasmann skeemi.
Seotud lood
Järgmine versioon ID-kaardi tarkvarast (ver. 2020.09) on plaanis kasutajatele avalikustada selle aasta septembris. Üks suuremaid muudatusi on tembeldamisrakenduse TeRa toe lõpp.
Eriolukord, kus paljud inimesed töötavad kodust, suurendab ohtu, et ettevõtted ja nende töötajad satuvad küberrünnaku või -pettuse ohvriks. RIA juhend ja videod aitavad ettevõtteil ennast küberruumis kaitsta.
Jaanuaris registreeris Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) 251 intsidenti, mis on umbes sama hulk kui mullu keskmiselt. Üha enam on arenemas finantspettused, kus kurjategijad sihivad võltsarvetega suurte ettevõtete kliendibaasi.
Kujutage ette, et teie tööruumis on kogu aeg aknad ja uksed pärani lahti ning iga soovija võib sisse tulla, kas või vandaalitseda ja lahkudes midagi kaasa haarata. Piltlikult just selline olukord valitseb organisatsioonis, kus ei ole hinnatud küberohte ega tehtud jõupingutusi küberuste ja -akende sulgemiseks.
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.