2. juuni 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Üle 3400 euro makstud riigilõivu saab tagasi küsida

Glikman Alvin ja Partnerid advokaat Martin-Johannes Raude
Foto: Glikman Alvin & Partnerid
Riigikohus tegi maikuu viimastel päevadel otsuse, millega tunnistas põhiseadusega vastuolus olevaks ja kehtetuks riigilõivuseaduse sätted, mille kohaselt tuli kohtusse pöördumiselt tasuda riigilõivu kuni 10 500 eurot. Kuni uue piirmäära kehtestamiseni on kohtusse pöördumiselt tasutav maksimaalne riigilõiv 3400 eurot.

Segadus kohtulõivude ümber on kestnud kaua. 2009. aastal jõustus seadusemuudatus, mille tulemusena suurenesid riigilõivud sõltuvalt tsiviilasja hinnast kohati kuni neli korda. Riigikohus tunnistas kõrged riigilõivud põhiseadusvastaseks. 2012. aastal jõustus seadusemuudatus, mille tulemusena tuli muul viisil kui e-toimiku kaudu avalduse esitamiselt tasuda riigilõivu ligikaudu 20% rohkem. Ka avalduse esitamise viisist sõltuvad riigilõivud tunnistas Riigikohus põhiseadusvastaseks.

Nüüd tunnistas Riigikohus põhiseadusevastaseks ja kehtetuks sätte, mille kohaselt tuli tsiviilasja hinna puhul üle 500 000 euro tasuda riigilõivu 3400 eurot + 0,25 protsenti tsiviilasja hinnast, kuid mitte üle 10 500 euro. Riigikohus selgitas, et kuni 10 500 euroni küündiv riigilõiv riivab ebaproportsionaalselt isikute kohtuliku kaitse õigust. Riigikohtu sõnul ei saa kohtulõivud olla riigi jaoks tulu- või muude kulutuste katteallikaks.

Sellest tulenevalt asus Riigikohus seisukohale, et kuni uue riigilõivumäärade ülempiiri kehtestamiseni tuleb 500 000 eurot ületava tsiviilasja hinna puhul tasuda riigilõivu 3400 eurot. Täiendavat 0,25 protsenti tsiviilasja hinnast enam tasuma ei pea. See tähendab, et võrreldes senikehtinud maksimaalse riigilõivuga, odavnes kohtusse pöördumine peaaegu kolm korda.

Paratamatult tekib küsimus, mis saab neist, kes on 3400 eurot ületava riigilõivu juba ära tasunud. Riigikohus on varasemalt leidnud, et lõivu maksmise aluseks olnud sätete põhiseadusvastasuse tõttu enammakstud lõivu tagasiküsimiseks peab lõivu tagastamise taotlus olema esitatud enne, kui menetlus on jõustunud lahendiga lõppenud.

Seega, kui menetlusosaline on tasunud kohtusse pöördumiselt riigilõivu rohkem kui 3400 eurot ning asja menetlus ei ole veel jõustunud lahendiga lõppenud, võib esitada kohtusse taotluse 3400 eurot ületava riigilõivu tagastamiseks. Kui asi on juba jõustunud lahendiga lõppenud, siis 3400 eurost suuremat lõivu ettenäinud sätete põhiseadusvastasusele tuginedes enam paraku lõivu tagastamiseks taotlust esitada ei saa.

Autor: Martin-Johannes Raude Advokaat, Glikman Alvin & Partnerid

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700