22. jaanuar 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksekäitumise murelapsed

Ettevõtete maksekäitumise murelasteks on põllumajandus- ja ehitusfirmad. Üldine tase on küll valdkonniti ebaühtlane, kuid see-eest stabiilne, ütles Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger.

Krediidiinfo statistikast selgus, et viimasel poolaastal pole Eesti ettevõtjate maksekäitumises suuri muutusi toimunud – makseraskustega ettevõttete arv on aastaga vähenenud vaid 1% piires. Maksehäiretega on 2799 ja maksuvõlgadega 3932 ettevõtet. sõnul on see väga hea uudis. „Juba pikemat aega on globaalsel tasandil kuulda olnud koledaid sõnu – Ukraina kriis, Venemaa sanktsioonid, seakatk, naftahinna langus. Eesti ettevõtete maksekäitumist pole need tegurid veel mõjutanud,“ rääkis Jäger.

Krediidiinfo asedirektori Alar Jägeri

Väikeseid ettevõtteid ei hoita

15. jaanuari seisuga oli suurim krediidirisk toitlustus- ja majutussektoris, kus oli probleemseid ettevõtteid koguni neljandik. Üldtaset hindab Jäger aga heaks – kui majanduslanguse ajal oli koguni kolmandik ettevõtteid selliseid, kellele kreeditor eitavalt vastas, siis nüüdseks on nende arv langenud 10,7%ni kõikidest tegutsevatest ettevõtetest.Jäger ütles, et Krediidiinfole on silma jäänud, et maksuamet hoiab suuremaid tööstusettevõtteid, kes on läbi aegade olnud riskantsed ja kellel on sageli makseprobleeme. „Sageli on neis ettevõtetes ka palju töötajaid ja küllap on selline tegevus isegi mõistlik, sest nii ju säilitatakse töökohti,“ rääkis ta. Samas nentis Jäger, et väiksematel ettevõtetel see-eest nii lihtne pole. „Majanduse tõmbetuules on väiksemad ettevõtted, kes on palganud töötajaid, kuid kelle klientuur on veel väike. Neil polegi muud väljapääsu, kui suureks kasvada,“ ütle Jäger.

Maksuamet ei ajata võlgasid eelisjärjekorras, maksuameti tulude osakonna juhataja

Triin Raaper

• Me ei vaata ajatamisel, kas ettevõte on suur või väike, vaid konkreetse ettevõtte eelnevat maksedistsipliini ja kohustuste täitmist, näiteks seda, kas on esitatud maksudeklaratsioonid õigeaegselt, kui pikaajaline on olnud maksuvõlg jne.• Samuti hindame taotlust menetledes ettevõtte varalist seisundit, majandusnäitajaid, ajakava pikkust ja uute maksukohustuste täitmise võimalikkust ning tagatise nõudmisel tagatise usaldusväärsust ja piisavust.• Kõike eeltoodut kogumina hinnates teeme otsuse maksuvõla ajatamise kohta. 2014. aastal rahuldasime 4963 ajatamise taotlust. Hindame kõrgelt makseraskustesse sattunud isikute valmidust ja initsiatiivi lahenduste leidmiseks.• Rahuldatud taotluste hulgas oli nii mõnesaja euro kui ka mitmesaja tuhande euro suuruseid võlgu. Üldjuhul täidavad ajatamisotsuse saanud isikud oma kohustusi hästi. Jaanuari alguse seisuga pidasid ajatamisgraafikust kinni 95% isikutest.

Täismahus artiklit loe tänasest Äripäevast .

Autor: Eliisa Matsalu, Tuuli Seinberg

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700