Autor: Juuli Laanemets • 15. november 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vaata filme, millega Tööinspektsioon töölepingu kampaaniat tutvustab

Sellel nädalal alanud Tööinspektsiooni kampaania „Tunne oma õigusi. Eelista töölepingut“ teavitab nii töötajat kui tööandjat, millised on töölepingu kasulikud küljed võrreldes teiste võlaõiguslike lepingutega nagu näiteks töövõtu- või käsundusleping. Teemat avavad erinevat videod eesti- ja vene keeles.

Tööinspektsioonil on kampaania paremaks tutvustamiseks valminud nii eesti kui vene keelsed reklaamfilmid, mis arvestavad erinevaid sihtgruppe. Tööandjatele suunatud sõnumit näeb SIIT ja töötaja õigusi tutvustav video on SIIN.

Kampaania rõhutab, et töölepingu sõlmimine on kasulik tööandjale, sest tööandja võib nõuda töölepinguga töötajalt:

• tööülesannete täitmist lojaalselt, leppides kokku konkurentsikeelu kohaldamises ja ärisaladuse hoidmises;• tööülesannete täitmist kokkulepitud ajal, mahus ja kohas;• muude kohustuste täitmist, milles ei ole kokku lepitud, kuid mis tulenevad  töö iseloomust;• tegutsemist viisil, mis ei takista teiste töötajate tööd, ei ohusta enda või teiste elu ja tervist ega kahjusta tööandja ja töötajate vara ning mainet;• tööandjale tekitatud varalise kahju hüvitamist;• teavitamist töö jätkamist takistavatest asjaoludest, samuti haiguslehel viibimisest ja selle  eelduslikust kestusest.

Töösuhte puhul on oluline, millise lepingu alusel tööd tehakse. Kui tööd tehakse töölepingu alusel võib töötaja olla kindel, et:

• ta saab regulaarselt makstavat töötasu mitte vähem kui töötasu alammääras;• kehtestatud on seaduses ettenähtud tööaeg, tööpäevasisesed vaheajad ning igapäevane ja -nädalane puhkeaeg;• saab kalendriaastas tasulist puhkust vähemalt 28 kalendripäeva ja töölepingu lõppemisel kasutamata puhkuse päevade eest hüvitist;• õigus ravikindlustusele ja saada haigushüvitist sõltumata töölepingu tähtajast;• töölepingu erakorraline ülesütlemine on lubatud ainult siis, kui selleks on seaduses ettenähtud alus;• õigus nõuda tööd, mis ei ohusta tema elu ja tervist, ning reaalse ohu korral elule, tervisele, kõlbelisusele või heale nimele on tal õigus tööleping erakorraliselt üles öelda. 

Töötaja ja tööandja saavad põhjalikumat informatsiooni kampaania kodulehelt: www.tööleping.ee. Tööinspektsioon on veebilehelt leiab vastused küsimustele, mida töölepingu kohta kõige tihedamini esitatakse. 

Kampaania viiakse läbi partneritega, kelleks on Maksu- ja tolliamet, Sotsiaalministeerium, Töötukassa, Haigekassa, Sotsiaalkindlustusamet ja Ametiühingute Keskliit.

Tule töötuppa: Kuidas personalitöös tekkivaid dokumente kasutada personalijuhtimise tööriistadena?

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700