Euroopa Liidu uus raamatupidamisedirektiivi eelnõu, mis töötati välja aastal 2011, tahetakse vastu võtta 2012. aasta lõpuks. Eelnõu kehtestab uued nõuded vastavalt ettevõtte suurusele.
Audiitorbüroo PwC tänasel Maksukonverentsil tõi PwC juhatuse esimees Ago Vilu välja suuremad muudatused seoses uue raamatupidamisdirektiiviga. Ettevõtted jagunevad eelnõu järgi neljaks:
mikroettevõte - varade suurus jääb 0,35 mln , käive 0,7 mln eurot ja töötajaid kuni 10;väikeettevõte – varad 5 (4) mln, käive 10 (8) mln, töötajaid kuni 50;keskmine ettevõte – varad 20 mln, käive 40 mln, töötajaid kuni 250;suurettevõte – varad > 20 mln, käive > 40 mln, töötajaid > 250.
Eelnõu järgi mikro- ja väikeettevõtted konsolideerimise ja auditeerimisega tegelema ei pea. Liikmeriikidel jääb õigus kehtestada aruandluses lisanõudeid keskmistele ja suurtele ettevõtetele. Mikro- ja väikeettevõtetele liikmeriigid lisatingimusi aruannete lisadena esitada ei saa.
Kas see tee Eestile sobib, ei oska Ago Vilu täna veel öelda, sest 99% ettevõtteid jääb Eestis mikro- ja väikeetevõtete määratluse alla. Kas nii jääbki, et mikro- ja väikeettevõtted auditeerimise kohustusest vabaks jäävad, on täna veel selguseta. Auditeerimisteenuse turul tekitaks muudatus kindlasti turu ümberjaotumist, sest Vilu arvamusel on auditeerimisekohustusega Eesti ettevõtteid tuhatkond. Praegu on Eestis umbes 400 audiitorit.
Eelnõu ühe versioonina jääks liikmesriikidele õigus siiski ka auditeerimise lisanõue väikeettevõtetele esitada. Igatahes, lobistid teevad tööd, sest kaalul on nii mõndagi.
Direktiivi jõustumise tähtaeg on planeeritud aastale 2014, aga asjatundjad on arvamusel, et tähtaeg lükatakse siiski edasi.
Seotud lood
Valitsus toetas Rahandusministeeriumi ettepanekut mitte nõustuda direktiiviga, mis oleks väike- ja keskmised ettevõtted Eestis vabastanud konsolideerimise- ja auditeerimise kohutsusest. Direktiiv otsustati vaidlustada Euroopa Kohtus.
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele