Maksu- ja Tolliameti ametnikud kontrollisid üle Eesti 19 ehitusplatsil töid teinud äriühinguid ja võtsid selgitusi kokku 199 inimeselt.
Nii nagu varem juhtus ka seekord, et ehitustel töötavad inimesed püüdsid ametnike eest minema joosta või kõikvõimalikul muul moel selgituste andmisest kõrvale hoida. Objektidel oli ka inimesi, kes selgitasid, et nad töötavad seal juba kuu või kauem, aga lepingu ja palga osas läbirääkimised alles käivad.
MTA Põhja maksu- ja tollikeskuse kontrolliosakonna talitusejuhataja Rauno Ellermaa:“ Meie tegevuse kohta platsidel on tulnud positiivset tagasisidet. Osa inimesi peab meie ametnike kontrollimist igati vajalikuks, sest selle tulemusena on tööandjad hakanud aastaid mustalt töötanud ehitajatega lõpuks ametlikke lepinguid sõlmima ja palka pangakontole maksma.“
Alates märtsi lõpust on MTA kokku läbi viinud kontrolle 121 platsil ja selgitusi on võetud 1578 inimeselt, kellest rohkem kui veerand on väitnud, et nad on esimest päeva tööl. Maksuhaldur selgitab kontrollide käigus välja tegeliku olukorra.
Maksu- ja Tolliameti kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendik:“ "Kuna väidetavalt värskelt töösuhet alustanute osakaal on endiselt väga suur, siis tuleb muuta keskkonda ja töötajate registreerimine peaks sellisel juhul kaasa aitama ümbrikupalga vastases võitluses.“
Ametnike aktiivse töö tulemusena on osa eelmiste vaatluste ajal kontrollitud äriühingutest märkinud maksudeklaratsioonidele rohkem töötajaid võrreldes eelmiste perioodidega. Samuti on arvestataval osal töötajatest võrreldes vaatlustele eelnevate kuudega ka palka tõstetud.
Pärast iga vaatlust kontrollib MTA aktiivselt ehitusplatside vaatlustelt saadud infot, viib läbi vestlused nii pea- kui ka alltöövõtjatega. Probleemsetel objektidel teeb maksuhaldur korduvaid vaatlusi, jätkates seda vajadusel kuni objekti valmimiseni.
Seotud lood
Maksu- ja Tolliameti 130 ametnikku kontrollisid teisipäeval ja kolmapäeval üle Eesti kokku 66 ehitusplatsi, et tõkestada ümbrikupalga maksmist.
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.