Autor: Juuli Laanemets • 3. veebruar 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kas Euroopal Liidu sinine kaart lihtsustab välismaalase värbamist?

19.06.2011 jõustusid välismaalaste seaduse muudatused. Ühe muudatusena lisandus kolmandate riikide kodanikele täiendav õiguslik alus Eestis töötamiseks – kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides, välja arvatud Taanis, kasutuselolev Euroopa Liidu sinine kaart.Siiski on sellele heale mõttele vaatamata sinise kaardi taotlemine mõnevõrra keerukam, kui võiks eeldada.

advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets advokaat Ramil Pärdi

Küsimustele vastab

Kas sinise kaardi taotlemine on lihtsam võrreldes tavalise elamisloa taotlemisega?

Lühidalt vastates – ei ole lihtsam. Nimelt on Euroopa Liidu sinise kaardi taotlemine võrreldes nö tavalise elamisloa taotlemise protsessiga hoopis mõnevõrra keerulisem ja aeganõudvam. Ilmselt seetõttu on see asjaosalistele ka vähematraktiivne.

Selleks, et võimalik tulevane töötaja saaks taotleda Euroopa Liidu sinist kaarti, peab tööandja juba enne loa taotlemist töötajaga sõlmima tähtajalise, vähemalt ühe aastase töölepingu. Teine võimalus on töötajale siduva ettepaneku tegemine eesmärgiga töötaja vähemalt üheks aastaks tööle võtta.Kuna töö- või ametikoht, millele tööandja soovib välismaalast palgata, peab ilmtingimata eeldama kõrgemat kvalifikatsiooni, on enne loa taotlemist vajalik läbida välismaalase kutsekvalifikatsiooni tunnustamise menetlus.

Kas Euroopa Liidu sinine kaart lihtsustab välismaalase värbamist?

Vaatamata eeltoodud mõnevõrra bürokraatlikele nüanssidel on Euroopa Liidu sinisel kaardil siiski ka positiivseid külgi. Nimelt, erinevalt tavalisest elamisloa taotlusest, saab Euroopa Liidus sinise kaardi taotlust esitada Eestis kohapeal kohalikus Kodakondsus- ja Migratsioonibüroo teeninduses. Samuti võib sinise kaardi omanik olla selle kehtivuse ajal lühiajaliselt töötu, ilma et ta elamisloa kehtivus lõppeks. Positiivseks pooleks on ka, et töötaja, kes on sinise kaardi alusel Eestis elanud vähemalt 2 aastat, ei pea teise tööandja juurde tööle asumiseks taotlema uut elamisluba. Kokkuvõtvalt – kuigi esmapilgul võib Euroopa Liidu sinise kaardi taotlemine ning taotluse menetlus tunduda keerukam ja bürokraatlikum, soovitan kõrgelt kvalifitseeritud töötajate puhul seda võimalust siiski julgemalt kasutada.

Sinise kaardi omanikul ei ole vaja töökoha vahetumisel taotleda uut elamisluba. See on eriti oluline olukorras, kus uus tööandja on huvitatud välismaalase kiirest tööleasumisest, mida tavaolukorras takistab elamisloa puudumine. Minu hinnangul pikemas perspektiivis see kindlasti hõlbustab kõrgelt kvalifitseeritud töötajate töötamist Eestis.

Siiski soovitan kindlasti enne piiritaguse töötaja värbamist endale välismaalase töölevõtmisega seonduv menetlus selgeks teha ning vajadusel kindlasti küsida nõu asjatundjatelt. Euroopa Liidu sinise kaardi andmise üldised alused ja põhimõtted on paika pandud vastavasisulises Euroopa Liidu direktiivis.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700