Kuigi euroala inflatsioon kiirenes esialgsel hinnangul septembris 3%ni, on hinnatõususurve maailmamajanduse kasvu pidurdudes Eesti Panga ökonomisti Martin Lindpere sõnul pigem vähenemas.
"Euroopa Keskpanga regulaarne majandusanalüütikute küsitlus näitas augustis, et pikema perioodi ehk viie aasta inflatsiooniootused on kindlalt paigas 2% tasemel," kinnitas ta.
Septembris järgisid tavapärast hooajalisust toiduainete, rõivaste ja jalatsite hinnad, kommenteeris ta hinnatõusu uudist. "Toit sügisperioodil enamasti odavneb, rõivastel jõuavad lõpule suvised allahindlused," lisas ta.
Lindpere ütlusel on alusinflatsioon Eestis järk-järgult tõusnud, mis peegeldab majanduse üldist kosumist ja tööturu olukorra paranemist. "Tarbijahinnaindeksi andmetel ulatus alusinflatsioon septembris 1,6 protsendini. Alusinflatsiooni tõusu on panustanud mitmed teenused, mille hind sõltub tugevalt palkadest. Siia alla kuuluvad näiteks vaba aja veetmisega seotud teenused," selgitas ökonomist.
Ka edukas turismihooaeg on Eesti Panga teatel andnud osas valdkondades võimaluse täiendavaks hinnatõusuks. Alusinflatsiooni on tagasi hoidnud vaba aja kaupade ja kommunikatsiooniteenuste odavnemine, rääkis Lindpere.
Tarbijahinnaindeks kasvas septembris statistikaameti andmetel 0,5 protsenti. Hinnatõus aastataguse suhtes alanes 5,2 protsendini ning järgnevatel kuudel võib oodata selle jätkuvat aeglustumist.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.