Miks on hulga kergem meist erinevat hukka mõista kui mõista? Meie kultuur peab kriitilist mõtlemist tähtsamaks kui heakskiitvat ja väärtustavat mõtlemist. Mõistmine on alati raskem, nõuab rohkem pingutust ja tööd kui hukkamõistmine. Mõistmine eeldab lisaks akadeemilisele intelligentsusele- IQ- le ka teisi intelligentsusi, emotsionaalset intelligentsust- EQ ja spirituaalset intelligentsust- SQ
Halvustamiseks ja hukkamõistmiseks pole vaja väga intelligentne olla. Meeskonnatöös mõjuvad viimased tegevused nagu liiva puistamine koostöötavasse masinavärki. Erinevuste tervitamine, respekteerimine ja väärtustamine mõjuvad aga vastupidi- meeskonna masinavärgi õlitamisena.
Meie kolleegid superviisorid ja coachid Kesk- Euroopas töötavad ettevõtetes sageli multikultuursuse temaatikaga. Erinevate rahvuskultuuride kokkupuude on igapäevane reaalsus, sest meeskondades töötavad koos erinevate uskumuste, hoiakute ja väärtustega inimesed. Erinevuste respekteerimisest on saanud kultuuris norm.
Loomulikult on erinevuste väärtustamise küsimus aktuaalne ka ühe rahvuse esindajatest koosnevas meeskonnas. Rahvuskultuur on üks kultuuridest, kuhu inimesed kuuluvad, kuid lisaks erinetakse üksteisest vanuse, soo, hariduse, usu, perekonna struktuuri, päritolu (suurlinn, maapiirkond) jm taustade poolest.
Meeskondades, kus erinevustes nähakse ressurssi ja väärtust, puhkevad erinevad anded ja võimed õitsele, seal valitseb avatud ja koostöömeelne õhkkond. Seega - väärtustav hoiak erinevuste suhtes ja nendes eeliste nägemine on meeskonnatöö edu alus.
Üks vähekäsitletud meeskonnatöö aspekt on naer. Erinevuste väärtustamise teeb võluvaks naer, aga mitte teiste, vaid peamiselt enda üle. Kui saad teistega koos heatahtlikult naerda, saad ka nende inimestega koos töötada.
Iga võõras kultuur, iga teine inimene on meile õpetajaks, aidates meil mõista ennast ja oma eripära. Ja teisest küljest - enese- ja oma kultuuri tundmine ja väärtustamine on aluseks teiste inimeste ja nende kultuuri väärtustamisele.
Sama on meeskonnatöös - kui respekteerime meeskonnakaaslasi sellistena nagu nad on, siis see võimaldab neil tunda end vabana ja avaldada oma loovust, andekust ja suurepärasust, mis on meis kõigis kuskil varjul.