KPMG Internationali uuring Pulse – the Global Business Outlook näitab, et kui seni on kindlustunne olnud kõrgem BRIC-riikides, siis nüüd on väljavaated paranenud ka lääneriikides.
KPMG Baltics OÜ juhatuse esimees Andris Jegers ütles, et globaalse uuringu tulemustes on sarnasusi KPMG Baltimaades läbiviidud uuringu „Majanduse pulss“ omadega.
„Eesti ettevõtjate poolt oli tunda optimistlikke noote, mis on kooskõlas Pulse'i hinnanguga, et Euroopas on väljavaated paranemas. Samas võivad majanduse taastumist mõjutada Jaapani hiljutine looduskatastroof ning pinged Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas,“ märkis Jegers.
Uuring näitas, et teenustesektori ettevõtetest usub äritegevuse elavnemisse 55 protsenti (mullu sügisel 47 protsenti) ning vaid 8 protsenti peab võimalikuks aktiivsuse langust. Tööstussektoris on optimism veelgi suurem – kõik kindlustunde näitajad on kõrgeimad alates 2009. aasta oktoobrist, mil uuringut hakati läbi viima. „Tööhõive väljavaateid peetakse päris headeks ning sama suunda täheldasime „Majanduse pulsi“ hinnangutes,“ ütles Jegers.
Suurimaks probleemiks peavad globaalsed ettevõtted inflatsiooni, mis suure osa tööstus-, aga ka teenindusettevõtete arvates viib sisendhindade tõusuni.
Mis on mis
Uuringu Pulse - Global Business Outlook Survey viib KPMG Internationali ülesandel maailma tootmis- ja teenustesektori ettevõtete seas läbi uuringufirma Markit, küsitledes 11 000 firmat.
Küsitluses paluti ettevõtetel öelda, milliseks hindavad nad ettevõtte väljavaateid järgmise aasta jooksul; positiivse hinnangu andnute protsentuaalsest osakaalust lahutati teistsugusel arvamusel olnute protsent.
Uuringuks kogutakse andmeid kolm korda aastas, veebruaris, juunis ja oktoobris. Uuring viidi läbi tootmis- ja teenustesektori ettevõtetes USAs, Jaapanis, Saksamaal, Ühendkuningriigis, Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Iirimaal, Brasiilias, Venemaal, Indias ja Hiinas. Lisaks küsitleti tootmissektori ettevõtteid Austrias, Hollandis, Kreekas, Tšehhi Vabariigis ja Poolas.