Autor: Lemmi Kann • 10. november 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mart Laar: lõputu kontroll ja kahtlused ei aita FIEsid

Olen täiesti nõus sellega, et väikeettevõtlusele paremate tegevustingimuste tagamine on mitmeski mõttes riigile oluline, toetas Riigikogu rahanduskomisjoni liige ja IRLi juht Mart Laar Minu Eesti ideed anda FIEdele alternatiivina võimalus minna üle tegevusloamaksule.

“Esitatud ettepanek on mulle sümpaatne, kuigi ma ei oma illusioone sellest, et see kergelt läbi läheks,” nentis Laar lisades, et on väga hästi kursis ka väidetega, mida selle vastu esitatakse.

Neid on Laari sõnul kaks - nimelt suurendavat see maksupettuste ohtu ning vähendavat oluliselt laekumisi riigikassasse.

“Viimase väitega ei kipu ma nõustuma, sest praeguse süsteemiga FIE-delt riigile laekuvad summad on sedavõrd väikesed, et nende ärajäämine küll suuremat probleemi ei tekita. Mis puudutab esimest etteheidet, siis siin on tegemist filosoofilise lahkarvamusega - nii nagu näiteks ka hariduskulude tulumaksuvabastuse puhul,” rääkis IRLi juht.

“Osa meist leiab, et kuna Eesti inimeste seas on palju ebaausaid inimesi, tuleb igat nende sammu põhjalikult kontrolida, et võimalikke kuritarvitusi vältida. Teised leiavad, et regulatsioonide kasv halvendab majanduskliimat laiemalt ning karistab eriti rängalt ausaid ettevõtjaid, peletades neid ettevõtluse juurest eemale,” selgitas Laar.

“Mina olen teise vaatepunkti toetaja - kui me teeme õiges suuunas sammu - olgu see siis ettevõtjate elu kergendamiseks või hariduse toetamiseks, parandab see meie olukorda kokkuvõttes rohkem kui lõputu kontroll ja kahtlustused,” märkis Laar.

Sotsist rahanduskomisjoni liige Eiki Nestor on varem sama teemat kommenteerides öelnud, et arutamist väärivad kindlasti kõik ettepanekud, mis Minu Eesti ja Targa Eesti eestvedajate poolt „Golfi Hoovuse“-nimelise ettepanekute kogumina majanduse elavdamiseks ja tööhõive parandamiseks rahanduskomisjonile arutamiseks esitatud on.

Ka Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku fraktsiooni esimees nimetas tegevusloamaksu ideena sümpaatseks, küll aga nõuab see tema sõnul lisaks arutamisele veel ka kõvasti arvutamist.

Rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et FIEde aruandekohustust tuleks küll lihtsustada, kuid ideel maksta vähem maksu pole puudujäägis eelarve puhul ruumi.

"Jutuga “tulu- ja sotsiaalmaksuga seotud kohustustest” ignoreeritakse täiesti tõsiasja, et kulud pensionile, ravile jne on tolle miinimumtasemega tagatust palju suuremad ning need ju ei vähene," märkis Ligi.

Mis on misFIE ettevõtlusvormina on kõige lihtsam ettevõtluse vorm, seega ka kõige kergemini alustatav ja õige ettevõtluskeskkonna puhul ka tööjõuturgu parandav. Seega FIE-de osas, kelle käive aastas on alla 250 000 EEK, lubada alternatiivse variandina minna üle lihtsustatud süsteemile st. tegevusloamaksule, mis katab kõik tulu- ja sotsiaalmaksuga seotud kohustused. 

Golfi Hoovus

Minu Eesti ja Targa Eesti eestvedajate poolt „Golfi Hoovuseks“ ristitud ettepanekute kogumisse valiti majanduse elavdamiseks ja tööhõive parandamiseks paljude seast välja kolm ettepanekut lähtudes selle koostajate veendumusest, et majanduse käima vedavaks hoovusteks on väikeettevõtluse, eriti FIE-de tegevuse hõlbustamine ja teiseks tingimuste loomine, mis muudaks atraktiivseks nutikate töökohtade loomise:1. FIEdele tegevusloamaks

2. Nn nutikate töökohtade loomise regulatsioonOlukorras, kus meie võimekus ei luba luua ressursimahukat tootmist ning süsteem genereerib peamiselt odava allhanke saabumise Eestisse, ongi meie majandusruum määratud järjest algelisematesse tegevustesse, millelt teenitav lisaväärtus või väärtusetus mõistab meid püsivasse sõltlase seisundisse. Vaid ekspordivõimeliste tarkade töökohtade loomine, mille lõppväärtusest 70% moodustab tööjõule makstav osa, võib meid viia iseseisva või märksa vähem sõltuva tööhõive ja väärtuste kasvuni. Sellist keskkonda võimaldaks sotsiaalmaksu ülempiiri loomine brutokuupalgast 20 000 krooni kuus, et olla konkurentsivõimeline teiste riikidega ja motiveerida uute teenustöökohtade ja tarkade töökohtade loomist.

3. Käivitatud palgatoetuste süsteem on olnud valdavalt tõhus Seoses olukorraga tööturul tuleks leida vahendeid palgatoetuse lisarahastamiseks 2010. a. ja jätkamiseks aastatel 2011 ja 2012.

Koostajate arvates on kõigil kolmel meetmel igaühel eraldi, aga eriti koosmõjus oma kindel turgu elavdav tulemus.Kolmanda meetme eesmärgiks on säilitada või luua ühest küljest ka nutikaid töökohti ja teisalt teha ära tööd (Metsad võsast puhtaks, Varemetevaba Eesti jne.), mida headel aegadel tööjõu defitsiidi ajal pole mõeldav teha. Seega võimaldab see meede ettevõtjatel kohaneda muutunud olukorraga ja parandada tööhõivet. Teine meede võimaldab luua uusi teenindavaid ja nutikaid töökohti, mis võimaldab jätkusuutlikku majanduskasvu ja kasvavat eksporti ning maksulaekumist. Samuti loob see meede nn järelturuna täiendavaid töökohti teenindavas sektoris.Esimene meede suurendaks tööhõivet, vabastaks EMTA ressursi pihustamisest, elavdaks siseturgu ja tarbimist ning vähendaks survet töötustoetusvahenditele.Programmi esitlemisel Riigikogu komisjonides ja ministeeriumides kerkis üles küsimus, palju „Golfi Hoovuse“ rakendamine maksab ning kust leida vahendeid.  Targa Eesti arvutused näitasid, et sotsiaalmaksu vähenemine ulatuks 1,8 miljardi kroonini aastas, kuid uute töökohtade loomine ning ekspordi tõus võimaldavad maksutulu 3-5 aasta jooksul suurendada ca 4 miljardi kroonini aastas.

Leiti, et  vaagides Eestis olemasolevat analüüsisuutlikust võiks üheks lisameetmeks olla riiklikul ja mitteriiklikul tasandil pihustunud analüüsikeskuste ja erinevate mudelite tegevuse konsolideerimine võimalike arenguskavade läbiarvutamiseks.

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700