Autor: Lemmi Kann • 1. november 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Nestor: FIEdele haigestumise korral madalam sotsmaks

FIEd peaksid saama võimaluse haigestumise korral vähem sotsiaalmaksu maksta, ütles rahanduskomisjoni liige Eiki Nestor kommenteerides Minu Eesti ja Targa Eesti initsiatiivgrupi ettepanekuid FIEde tegevuse toetamiseks.

Nestor ütles, et arutamist väärivad kindlasti kõik ettepanekud, mis Minu Eesti ja Targa Eesti eestvedajate poolt „Golfi Hoovuse“-nimelise ettepanekute kogumina majanduse elavdamiseks ja tööhõive parandamiseks rahanduskomisjonile arutamiseks esitatud on.

„Tegevusloamaks ideena on äärmiselt sümpaatne,“ avaldas Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku fraktsiooni esimees Eiki Nestor mõttele toetust, küll aga nõuab see tema sõnul lisaks arutamisele veel ka kõvasti arvutamist.

„Asja küsimust tekitav pool saab olema just arvutuses, sest kui tegevusluba maksab liiga palju, võime saada soovitule vastupidise tulemuse,“ nentis Nestor.

Esialgse ettepaneku kohaselt maksaks FIE riigile iga kuu 1877 krooni ja see makse kataks kõik tema tulu- ja sotsiaalmaksuga seotud kohustused.

Nestor tõdes, et need arutelud võtavad teatud aja, kuid muudatustega võiks siiski pihta hakata ning alustada millestki lihtsamast nagu näiteks FIE tulud - kulud haiguse ajal.

„Oleme sotsiaaldemokraatide poolt nüüd teistkordselt andnud menetlusse eelnõu, mis lubaks FIEl haigestumise korral oma sotsiaalmaksu koormust vähendada, sest tööandja poolt kinni makstud haiguspäevi FIEl ei ole, ehk ise endale ta neid kinni maksta ei saa. Siit ka mõtte, et selle arvel võiks tal lubada oma makse vähendada. Aluseks vähendusele oleks varem tasutud sotsiaalmaks, mis riigil täpselt varem kirja pandud ja peaks olema küllalt lihtsalt administreeritav suurus,“ tutvustas Nestor eelnõu sisu.

Mis on mis

Golfi Hoovus

Minu Eesti ja Targa Eesti eestvedajate poolt „Golfi Hoovuseks“ ristitud ettepanekute kogumisse valiti majanduse elavdamiseks ja tööhõive parandamiseks paljude seast välja kolm ettepanekut lähtudes selle koostajate veendumusest, et majanduse käima vedavaks hoovusteks on väikeettevõtluse, eriti FIE-de tegevuse hõlbustamine ja teiseks tingimuste loomine, mis muudaks atraktiivseks nutikate töökohtade loomise:

1. FIEdele tegevusloamaksFIE ettevõtlusvormina on kõige lihtsam ettevõtluse vorm, seega ka kõige kergemini alustatav ja õige ettevõtluskeskkonna puhul ka tööjõuturgu parandav. Seega FIE-de osas, kelle käive aastas on alla 250 000 EEK, lubada alternatiivse variandina minna üle lihtsustatud süsteemile st. tegevusloamaksule, mis katab kõik tulu- ja sotsiaalmaksuga seotud kohustused. Olukorras, kus meie võimekus ei luba luua ressursimahukat tootmist ning süsteem genereerib peamiselt odava allhanke saabumise Eestisse, ongi meie majandusruum määratud järjest algelisematesse tegevustesse, millelt teenitav lisaväärtus või väärtusetus mõistab meid püsivasse sõltlase seisundisse. Vaid ekspordivõimeliste tarkade töökohtade loomine, mille lõppväärtusest 70% moodustab tööjõule makstav osa, võib meid viia iseseisva või märksa vähem sõltuva tööhõive ja väärtuste kasvuni. Sellist keskkonda võimaldaks sotsiaalmaksu ülempiiri loomine brutokuupalgast 20 000 krooni kuus, et olla konkurentsivõimeline teiste riikidega ja motiveerida uute teenustöökohtade ja tarkade töökohtade loomist. Seoses olukorraga tööturul tuleks leida vahendeid palgatoetuse lisarahastamiseks 2010. a. ja jätkamiseks aastatel 2011 ja 2012.

2. Nn nutikate töökohtade loomise regulatsioon

3. Käivitatud palgatoetuste süsteem on olnud valdavalt tõhus

Koostajate arvates on kõigil kolmel meetmel igaühel eraldi, aga eriti koosmõjus oma kindel turgu elavdav tulemus.

Kolmanda meetme eesmärgiks on säilitada või luua ühest küljest ka nutikaid töökohti ja teisalt teha ära tööd (Metsad võsast puhtaks, Varemetevaba Eesti jne.), mida headel aegadel tööjõu defitsiidi ajal pole mõeldav teha. Seega võimaldab see meede ettevõtjatel kohaneda muutunud olukorraga ja parandada tööhõivet. 

Teine meede võimaldab luua uusi teenindavaid ja nutikaid töökohti, mis võimaldab jätkusuutlikku majanduskasvu ja kasvavat eksporti ning maksulaekumist. Samuti loob see meede nn järelturuna täiendavaid töökohti teenindavas sektoris.

Esimene meede suurendaks tööhõivet, vabastaks EMTA ressursi pihustamisest, elavdaks siseturgu ja tarbimist ning vähendaks survet töötustoetusvahenditele.

Programmi esitlemisel Riigikogu komisjonides ja ministeeriumides kerkis üles küsimus, palju „Golfi Hoovuse“ rakendamine maksab ning kust leida vahendeid.  

Targa Eesti arvutused näitasid, et sotsiaalmaksu vähenemine ulatuks 1,8 miljardi kroonini aastas, kuid uute töökohtade loomine ning ekspordi tõus võimaldavad maksutulu 3-5 aasta jooksul suurendada ca 4 miljardi kroonini aastas.

Leiti, et  vaagides Eestis olemasolevat analüüsisuutlikust võiks üheks lisameetmeks olla riiklikul ja mitteriiklikul tasandil pihustunud analüüsikeskuste ja erinevate mudelite tegevuse konsolideerimine võimalike arenguskavade läbiarvutamiseks.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700