Ettevõtjad astuvad üha jõulisemaid samme Tallinna müügimaksu vastu, sest endiselt on segane, kes ja mille pealt peab seda maksma, lisaks on maksu kogumine võrreldes oodatud tuluga liiga kulukas.
Jaekauplejate hinnangul võivad müügimaksu rakendamisega kaasnevad kulud küündida 25 miljoni kroonini, kõigi ettevõtjate kulud võivad olla kuni 65 miljonit krooni.
Kui siia lisada administreerimisega seotud kulud, võib järeldada, et loodetud maksutulust ligi poole ulatuses kaasneb kulusid Tallinnale ja ka ettevõtjatele, nentis kaubandus-tööstuskoda oma kirjas Tallinna linnavalitsusele.
ASi A-Selver juht Andres Heinver tunnistas, et kõige hullem on teadmatus. Selver ei taha Tallinna 11 poe hindu üle Eesti laiendada, sest inimesed on praegu äärmiselt hinnatundlikud, samas ei saa ettevõte müügimaksu täielikult ise kinni maksta, rääkis ta.
Korraga nii müügimaks kui ka euro tulek
Maksu aruandluse haldamiseks on tema sõnul vaja uuendada infosüsteeme, mille kulu võib olla miljonites, ning vaja on ka lisatööjõudu. "Hirm on suur. Me ei pruugi õigel ajal valmis saada," rääkis Heinver.
Tema sõnul pole endiselt selge, mis tootegruppidele müügimaks laieneb. "Küsimusi on rohkem kui vastuseid. Praegu pole linnal endal kindlat vastust valmis. Tihti öeldakse sealt, nad selgitavad või töötavad välja. Kõige hullem, et nad seda just euroaastal tahavad teha," nentis Heinver.
Neste peadirektori kt Ivar Kohv märkis, et Neste kavatseb juhinduda Tallinna seisukohtadest, mille järgi vedelkütuse müük pole määruse alusel müügimaksuga maksustatav. "Müügimaksu rakendudes lisanduks kehtivate hindade korral Tallinnas kütuseliitrile 17 senti," rääkis ta.
Jaekaupmeestele lisandub kõvasti käsitsitööd
Kaubandus-tööstuskoja juhi Siim Raie sõnul on müügimaksu rakendamine keeruline. "See tähendab praktiliselt käsitööd jaekaupmeestele, tollikoodide järgi on vaja kaup eristada ning erandid eraldi infosüsteemi sisse viia. Jaekaubanduse infosüsteemid pole ju üles ehitatud tollikauba gruppide järgi," selgitas ta.
Üks suuremaid probleeme on, et maksukohustuslaste ring pole selge. Kuigi Tallinna kodulehelt võib leida ettevõtjale juhised müügimaksu kohta, nimetab advokaadibüroo Glikman & Partnerid advokaat Paul Keres seda väga üldiseks jutuks.
"Pärast maksumääruse jõustumist on tekkinud õiguslik diskussioon selle üle, mida mõelda määratluse "registreeritud majandustegevuse registris" all. Linna positsioon on olnud, et selle tingimuse täidavad need ettevõtjad, kes on majandustegevuse registris registreeritud, ent otseselt kaubandustegevuse seaduse alusel ja mitte ühegi eriseaduse alusel. Sellest tulenevalt teatati, et näiteks vedelkütuse müüjad, kelle tegevust reguleerib vedelkütuse seadus, maksukohustuslaste hulka ei kuulu," rääkis advokaat.
Ei ole põhjendatud väide, et linn ei tea, kes on müügimaksu subjekt.
Kairi Teniste, Tallinna ettevõtlusameti juht Sel juhul võiksid välistavad olla ka ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniseaduse, kaugkütteseaduse, maagaasiseaduse, elektrituruseaduse alusel registreeritud ettevõtted, lisas ta. "Kui detsembris oli seisukoht, et vedelkütuse müüjad maksukohustuslased ei ole, siis märtsis ollakse juba ebalevad. Samas, määrus ju muutunud ei ole," rääkis Keres.
Keres leiab, et olukord on absurdne, sest linn tellib õiguslikke analüüse pärast määruse vastuvõtmist. "Juristid ei loo uut õigust. Õigust loov organ on piiratud ulatuses Tallinna linnavolikogu. Järeldub, et enne tehti ja siis mõeldi. Avalik võim ei tohi lubada ühte, seejärel üllatada vastupidise tegevusega," rääkis ta.
Linn venitab vastuste saatmisega
Advokaadi sõnul ei jää muud üle, kui pöörduda õiguskantsleri poole, sest Tallinnalt vastuseid saada on keeruline. Keres saatis veebruari algul linnale küsimuse, kas energia- ja vedelkütusemüüjate suhtes müügimaks kehtib, vastus pidi laekuma 30 päevaga. Kui seda ei tulnud, teatas linn advokaadi pärimise peale, et tegu on keeruka küsimusega, ja pikendas vastamise tähtaega 1. aprillini.
Ka Raie märkis, et linnalt on raske saada vastuseid. "Volikogu ja linnavalitsus pole väga varmad meiega suhtlema sel teemal. Meie kirjad on jäänud ainult kirjutamise rõõmuks, ühelegi kirjale pole me vastust saanud," tõdes ta.
Lõplikud otsused sel nädalal
Eha Võrk, Tallinna abilinnapea
Õigusaktide rakendamisel tekivad alatihti vastuolud, paratamatu on see ka kohalike maksude valdkonnas, eriti aga valdkonnas, mida varem põhjalikumalt käsitletud ei ole. Me ei näe vastuolusid nii ületamatuna, et selle tõttu ei ole maksumäärust võimalik rakendada. Linnavalitsus analüüsis määruse aspekte ka enne selle jõustumist.
Küsimused seonduvad eelkõige eriseaduste alusel ja erinõuetega tegevusaladel tegutsevate ettevõtjatega ning küsimusega, kas nemad on kauplejad kaubandustegevuse seaduse tähenduses. Lõplikud otsused langetatakse selle nädala jooksul.
Tallinna linna 2010. aasta eelarves on müügimaksu käivitamiseks ja administreerimiseks ette nähtud 5 miljonit krooni, sellega kaetakse töötasud ning infotehnoloogiliste lahendustega seotud kulud. Suur osa kulusid on ühekordsed ja seotud just müügimaksu administreerimise ettevalmistamisega ehk valdavalt infotehnoloogia kulud.
Oleme seisukohal, et müügimaks ei ole kumuleeruv maks. Müügimaksuga on maksustatud üksnes jaekaubandus, hulgikaubandusega tegelev kaupleja müügimaksu tasuma ei pea. Ühtlasi on ettevõtlusametil kavas esitada eelnõu, mille kohaselt peab müügimaksu tasuma üksnes tehingutelt füüsiliste isikutega. Juriidilistele isikutele müüdud kaupadelt/teenustelt müügimaksu sellisel juhul tasuma ei peaks ning see välistaks ka kumuleerumise riski.
Kes on müügimaksukohustuslane?
*kaupleja kaubandustegevuse seaduse mõistes*tegevuskoht, e-kaubanduse korral asukoht, on Tallinna linna territooriumil*on registreeritud majandustegevuse registris*tegutseb jaekaubanduse, toitlustuse või teeninduse valdkonnas
Mis on maksust vabastatud?
*9% käibemaksumääraga maksustatavad ravimid, rasestumisvastased vahendid, sanitaar- ja hügieenitooted, meditsiiniseadmed ning abivahendid*piim ja osa piimatooteid*leiva- ja saiatooted, mis ei sisalda mett, mune, juustu, marju või puuvilju ning mis sisaldavad suhkrut kuni 5% ja rasva kuni 5% kuivaine massist*lastekaubad - väikelaste rõivad ja rõivamanused; homogeenitud tooted, *toidusegud ja köögivili; jaemüügiks pakendatud imikutoidud; spetsiaalne imikupiim, piima ja piimatooteid sisaldavad imikutoidud ning osa mänguasju*kaubagruppide vabastamisel on aluseks võetud tollitariifistik
Tallinn üritab selgitada
*Selleks, et tagada ettevõtjate piisav nõustamine, avab ettevõtlusamet müügimaksu infotelefoni.*Ühtlasi on kavas ettevõtjaid nõustada linnavalitsuse teenindussaalis ning maksu- ja tolliametis.*9. aprillil on linnavalitsusel kavas korraldada infopäev erialaliitude esindajatele.*15. aprillil on planeeritud infopäev kaupmeeste liidu liikmetele.*Lähiajal töötatakse välja müügimaksuga seotud infovoldikud.
kaebused
*Maksumaksjate liit esitas veebruaris õiguskantsler Indrek Tederile taotluse, milles palus hinnata Tallinna müügimaksumääruse vastavust põhiseadusele.*Kaupmeeste liit saatis märtsi algul õiguskantslerile taotluse kontrollida Tallinna müügimaksu määruse vastavust põhiseadusele ning õigusloome hea tava järgimist. Peamine etteheide: kaupluste müüjad ei pea kursis olema keeruka tollitariifistikuga ning väikeettevõtjate konkurentsivõime halveneb.*Advokaadibüroo Glikman & Partnerid advokaat Paul Keres kavatseb sel nädalal saata õiguskantslerile avalduse hea õigusloome tava järgimata jätmise osas, kus toetab varasemat kaupmeeste liidu poolt õiguskantslerile saadetud kirja.*Kaubandus-tööstuskoda tegi Tallinna linnavolikogule ettepaneku tunnistada Tallinna müügimaksu määrus kehtetuks.
Autor: Lemmi Kann, Silvia Kruusmaa
Seotud lood
Kaupluste jaoks, kes osutavad ka e-teenuseid, on müügimaks tehniliselt keeruline pähkel, nentis Fotoluks ASi juhataja Assar Jõepera.
Täna on Äripäeval piinlik. Meil on lihtsalt piinlik tuua teieni, austatud ettevõtjad, et juba kolme kuu pärast Tallinnas kehtima hakkava müügimaksu põhiline sõnum - millisele kaubale/teenusele täpselt see maks kehtima hakkab -, ei tea praegu veel ei kaupmehed ega Tallinna linn.
Õiguskantsler Indrek Teder teatas maksumaksjate liidule ja kaupmeeste liidule, et ei menetle nende poolt esitatud avaldust, milles taotleti Tallinna müügimaksu määruse põhiseadusele vastavuse kontrollimist.
Eesti Maksumaksjate Liit esitas eile õiguskantslerile taotluse, milles palub hinnata Tallinna müügimaksumääruse vastavust põhiseadusele.
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Viimased uudised
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
Siit leiad ka artikli “Kes on seotud isikud ja kuidas nende tehinguid aastaaruandes õigesti kajastada”
Hetkel kuum
Tagasi Raamatupidaja esilehele