Kunstlikud tehingud versus äriline vajadus: Euroopa Kohus selgitas dividendide maksustamise reegleid
Kaebaja pöördus Euroopa Kohtusse, kuna Leedu maksuamet keeldus maksuvabastusest dividendidele, mida kaebajale maksis tema välismaal asutatud tütarühing, kirjutab Soraineni maksuõiguse ekspert, advokaatHanna Esko.
Kohtuasi uuris, kuidas tõlgendada Euroopa Liidu direktiivis 2011/96/EL sisalduvat seadust, mis võitleb maksupettuste vastu. Eesti seaduses on see säta tulumaksuseaduse paragrahvis 18. Seadus lubab maksuametil mitte anda maksuvabastust dividendidele (ehk kasumieraldistele), kui selgub, et tehtud tehingud on kunstlikud - neil pole tegelikku majanduslikku põhjust, vaid nende peamine eesmärk on maksude vältimine.
Jätkame sisendkäibemaksu teema käsitlust jätkuks aprilli ajakirja artiklile. Kaasustes analüüsitakse kahte olulist kohtuvaidlust: esimene käsitleb sisendkäibemaksu tagastamisest keeldumist pöördmaksustamise reeglite rikkumisel, teine keskendub ettevõtte üleminekuga seotud tehingute valele määratlemisele ja arvete parandamise võimatusele.
Maksuamet tahab saada ravimifirma Interchemie käest 6 miljonit eurot, sest kahtlustab ettevõtet riigist paarikümne miljoni euro maksuvabalt välja tassimises.
Artikkel käsitleb juhtumit, kus Tibor Farkas ostis mobiilse angaari enampakkumisel, tasus müüjale käibemaksu ja soovis hiljem sisendkäibemaksu riigilt tagasi küsida. Ungari maksuamet keeldus käibemaksu tagastamast, kuna ostja ei järginud pöördmaksustamise korda. Euroopa Kohus pidi lahendama, kas selline käitumine on kooskõlas Euroopa Liidu õigusnormidega.
Saaremaale pandeemia ajal meelelahutuskeskuse püstitanud Tullio Libliku kriminaaluurimine päädis süüdistusega soodustuskelmuses ning dokumentide võltsimises.
Mugavad ja soodsad teenused on ühtviisi olulised nii alustavatele mikroäridele kui ka suurettevõtetele, nagu näitab Coop Panga äriklientide portfelli analüüs, ütleb Coop Panga ärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.