Suurim risk on mitte võtta ühtegi riski. Siin on vaid üks “aga”. Sa pead teadma, mida sa teed. Konverentsil kuulsime erilisi kogemuslugusid, kuidas juhtida riske keset määramatust. See on võimalik!

- Karin Rätsepa vedamidel analüüsisid aruteluringis osalejad Telia küberturbe ekspert Raivo Melter, Telia Head of Data and Analytics Erki Pogoretski ja Ramirent Groupi siseauditi juht Andre Kaldamäe tehisintellektiga seotud riske ja väljakutseid
- Foto: Andras Kralla
1) Kuidas planeerida strateegiat ja langetada otsuseid, kui tulevik on tundmatu?
Avaettekandes tegi futurist, Eesti Tuleviku-uuringute Instituudi meetodijuht ja tulevikumõtlemise konsultant Madeleine Tults praktilisi harjutusi võimalike tulevike kogemiseks ja nendeks valmistumiseks.
2) Kuidas leida tasakaal, kui äri- ja majanduskeskkond nõuab aina kiiremat reageerimist, aga riskide juhtimise kvaliteet eeldab justkui põhjalikkust?
Coop Panga juhatuse liikme, riskijuhtimise valdkonna juhi Heikko Mäe ettekandes kuulsime kogemuslugu, kuidas ta ületas näilise vastuolu oma meeskonnaga, juhtides riske määramatuses.
3) Millised on saatuslikud vead ettevõtte riskijuhtimises?
10 aastat kogemust pettustega seotud kohtuvaidlustega on andnud Sorainen advokaadibüroo vandeadvokaat Albert Linntamile arusaamise, millised puudused ettevõtete riskijuhtimissüsteemides ning ka siseaudiitorite töös on viinud olukordadeni, mida petturid on edukalt ära kasutanud.
4) Kuidas väga väikese siseauditi meeskonnaga efektiivselt katta 9 riiki, 15 ettevõtet ja 3000 töötajat?
Ramirent Groupi siseauditi juht Andre Kaldamäe rääkis oma kogemusloo, kus kuulsime praktikatest auditite planeerimisel ja elluviimisel, koostööst kvaliteedi ja ohutuse eest vastutavate üksustega ning AI abist igapäevatöös.
5) Kuidas näeb seespoolt välja Eesti suurima omavalitsuse kontrollikeskkond?
Erakordse ja põneva sissevaate Eesti suurima omavalitsuse kontrollikeskkonna tegi Tallinna linna sisekontrolör Kaur Siruli. Tema ettekandes saime kuulda, millised on olnud peamised väljakutsed ja õnnestumised kontrollisüsteemi ümberkujundamisel ning milliseid lahendusi on kasutusele võetud.
6) Kuidas kobarkriiside ajastul arendada dünaamilist riskijuhtimist?
Traditsioonilised, staatilised riskihindamise meetodid ei vasta enam tänapäeva reaalsusele, kus kriisid järgnevad üksteisele ja võimendavad teineteist. Nõnda ütles oma ettekandes Eesti Energia ASi iskijuhtimise ja vastavuskontrolli osakonna juht Tõnis Sepp. Saime ülevaate tööriistadest, mis aitavad riskijuhtidel ja siseaudiitoritel luua tervikpilti organisatsiooni riskidest reaalaja andmete põhjal.
7) Kuidas on tehisaru lahendused muutmas seda, kuidas juhime riske ja teeme auditit?
Telia Head of Data and Analytics Erki Pogoretski rääkis praktiku testitud tehisaru võimalustest. Audiitorid, riskijuhid ja kontrollivaldkonna spetsiaistid peavad nende muutustega sammu pidama, kuid aeg on piiratud ressurss – ööpäevas on endiselt vaid 24 tundi. Uued oskused annavad meile muu hulgas tööturul ka konkurentsieelise.
8) AI pessimistid: miks ei saa tehisaru usaldada?
Aruteluringungis võtsime vaatluse alla põhjused, miks tehisaru usaldada ei saa. Arutelus osalejad Telia küberturbe ekspert Raivo Melter, Telia Head of Data and Analytics Erki Pogoretski ja Ramirent Groupi siseauditi juht Andre Kaldamäe analüüsisid tehisintellektiga seotud riske ja väljakutseid.
9) Kuidas integreerida ESG aspektid olemasolevasse riskijuhtimise raamistikku?
Kestliku innovatsiooni strateeg Anu Ruul selgitas ka muu hulgas, kuidas tuvastada ESG-ga seotud pettusi ja rohepesu tegevusi ning kuidas mõõta ESG mõju organisatsiooni väärtusele.
10) Kuidas märagata iseenda pimenurki?
Räägime palju strateegiatest, numbritest ja eesmärkidest. Aga on üks asi, millest me ei räägi liiga palju – need on meie enda pimenurgad. Combat Ready müügijuht ja instruktor Priit Lilleväli rääkis, kuidas neid märgata ja tundma õppida. Ta vaatas ka ettevõtte pimenurkadesse, millest keegi teine ei pruugi teada.
Päeva juhtis Karin Rätsep, Bigbanki siseauditijuht ja Eesti Siseaudiitorite ühingu liige.
Eredamaid hetki konverentsist jäädvustas fotograaf Andras Kralla. Vaata fotogaleriist, keda tabas kaamera salasilm.

71 fotot
- Riskijuhtimise ja sisekontrolli aastakonverents 2025. Foto: Andras Kralla
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood

Kui Damodaran on nagu Metallica, siis Edmans on nagu Rammstein!