Autor: Raamatupidaja.ee • 10. september 2019

Kelle huvi on korrektse inventuuri läbiviimine?

Inventuuri läbiviimine on tegevjutkonna/omanike esmane huvi. Kellel siis veel peaks olema mure, kas minu varad on säilinud, kas nende väärtus ei ole vähenenud, kas nende hoidmistingimused on sobivad?

Inventuuri komisjoni ülesanne ei ole mitte ainult üle lugeda tükid vaid hinnata ka just seda, kas ja milline on varade seisukord, mida tuleks muuta varade käitlemise ja säilimise eesmärgil. Ikka ja jälle ollakse üllatunud, et inventuurikomisjoni roll on ka hinnata põhivarade amortisatsioonimäära õigsust. Ja see on võtmeülesanne, et tagada omanikule, et tema varad on õiglases väärtusega bilansis kajastatud.

Raamatupidajad on sageli inventuuride läbiviimisel eestvedajateks, kuna tundub, et just neile on vaja inventuuri akti. Tegelikult ju nii ei ole - raamatupidaja peab raamatut ja teeb muudatusi varade arvestusse vastavalt inventeerijate poolt toodud uuele informatsioonile.

Aga kas raamatupidaja üldse tohib olla inventuuri komisjonis? Aga lao juhataja? Sellest kõigest räägimegi koolitusel: varade ja varude inventuur.

Loengul läbitakse kogu inventuuriprotsess alates ettevalmistamisest, lugemise korraldamisest, lugejate valikust, lugemislehtede ning lõppakti vormistamiseni.

Käsitlemisele tulevad teemad:

- Inventuuri eesmärk ja mõiste ning õigusaktidest tulenevad nõuded inventuuri läbiviimisele;

- Raamatupidamisseadusest ja riigi raamatupidamise üldeeskirjast tulenevad nõuded;

- Inventuuri ettevalmistamine;

- Lugemislehed ja raamatupidamisprogrammi väljatrükid – kas üks ja sama;

- Lugemise korraldamine;

- Varude ja varade hindamisest inventuuri käigus;

- Varaline vastutus – TLS sätted;

- Dokumenteerimine – lugemislehtede, märgistuslehtede, lõppakti vormistamine;

- Mahakandmisaktid, hävitamisaktid, hävitamiskomisjon;

- Inventeerimisalase korra koostamine ettevõttes.

Autor: Jaana Syld

Koolitajaks on atesteeritud siseaudiitor Siiri Antsmäe.

Siiril on pikaajaline siseauditi juhi kogemus avalikust ja erasektorist olles töötanud siseauditi juhina üle 14 aasta Kaitseväe ja Siseministeeriumi valitsemisala siseauditi juhina ning seejärel Grant Thornton Balticu riskijuhtimisteenuste Baltikumi juhina. Siiri on alates 2007. aastast koolitanud nii raamatupidajaid kui ka siseaudiitoreid. Koolitajana teeb ta koostööd Addenda, Siseaudiitor.ee, Raamatupidaja.ee, Eesti Koolitus- ja konverentsikeskuse, Äripäeva ja paljude teistega koolituste korraldajatega ning on läbinud ka siseaudiitorite koolitaja programmi. Siiril on avaliku halduse magistrikraad ning ISO 9001 juhtaudiitori, avaliku sektori siseaudiitori (CGAP) kutsetase ja atesteeritud siseaudiitori (CIA) kutse ning ta omab ka siseauditi kvaliteedihindaja tunnistust (QA).

Täpsem info ja registreerimine SIIN!

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700