Autor: Raamatupidaja.ee • 3. september 2019

MTA avas uuenenud iseteeninduskeskkonna e-MTA

Nüüdsest on maksu- ja tolliameti (MTA) e-teenused kättesaadavad senisest kaasaegsema ja selgema kujunduse ning mugavalt kasutatava ülesehituse saanud e-MTA keskkonnast.

Peadirektori asetäitja Triin Raaperi sõnul on uuenenud e-MTA selgem ja tänapäevasem keskkond, kus kasutajad saavad hõlpsa ülevaate, kuidas nende maksu- ja tolliasjadega olukord on. „Meie peamine eesmärk oli muuta keskkond võimalikult kasutajasõbralikuks, et klient saaks mugavalt ametiga otse suhelda, oma töölaua personaalselt ise koos viidetega disainida ja kasutada teenuseid hõlpsalt nutiseadmetes,“ ütles Raaper.

„Oluline on ka see, et moodsa tehnoloogia abil saame kiirelt vajalikke muudatusi ja uuendusi keskkonda sisse viia, mis võimaldab ka kasutajate tagasisidest lähtuvalt keskkonda edasi arendada,“ lisas Raaper.

E-MTA on selge, abistav ja kasutaja reaalse eluga arvestav keskkond, mis ei vaja igapäevaste toimetuste tegemiseks erilist väljaõpet. Vajadusel suudab iga ettevõtja või eraisik ise keskkonna kaudu oma maksu- ja tollikohustused täita.

Esimestel päevadel võib e-MTA töös esineda lühiajalisi häireid, palume võimalike ebamugavuste pärast vabandust.

E-MTA töölaua olulisemad elemendid

1.Koondvaade. Koondvaates näeb kasutaja kiiret ülevaadet oma kõikide andmete seisust, st kõikide deklaratsioonide, nõuete ja ettemaksukontode ülevaadet lähtuvalt kasutajale antud õigustest ja volitustest.

2.Esindatava vaade. Esindatava vaates on välja valitud üks konkreetne esindatav (füüsiline või juriidiline isik) ja informatsiooni näidatakse ainult vastava isiku kohaselt.

3.Menüü ja navigeerimine. Põhimenüü erinevate e-teenustega asub nüüd ekraani vasakus servas. Koondvaates leiab kõigi isikuliikide menüüpunktid (füüsilise isiku, füüsilisest isikust ettevõtja, juriidilise isiku lõikes). Informatsiooni kiire leidmine või vajaliku info edastamine on tehtud mugavaks salvestavate kiirlinkide kaudu. Samuti lihtsustab e-teenuste ja info kiiret leidmist otsingu kasutamise võimalus.

4.Abikeskus. Operatiivseks abi küsimiseks ja saamiseks on igalt lehelt võimalik algatada vestlust, saada kontekstipõhist abiinfot ning tutvuda vastustega korduma kippuvatele küsimustele.

5.Suhtlus ja dokumentide kätte toimetamine. Kasutajal on võimalk algatada vestlus MTA-ga, et oma küsimustele vastuseid saada. MTA-l on võimalik toimetada kasutajale kätte teavitusi, tõendeid ja dokumente.

6.Arvestus. Võimalik on näha erinevate nõuete saldode seisu, ettemaksukonto jääki, lisaks saab teha nõuete ja nõuete toimingute otsingut erinevate filtrielementide kaudu. Kasutajale luuakse võimalus koostada saldopäringuid, esitada tagastustaotlust.

7.Tolli koondvaade ja töölaud – ülevaade kõikidest tolli deklaratsioonidest. Tolli all leiab kasutaja kõik teenused, mis on seotud tolliteenuste ja kaupade sisse- ning väljaveoga.

8.Maksude koondvaade ja töölaud – ülevaade kõikidest maksudeklaratsioonidest. Maksude alla on koondatud kõik teenused, mis on seotud maksukohustuse tekkimise või täitmisega. Siit leiab kasutaja nii tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsioonid kui ka füüsilise isiku tuludeklaratsiooni, lisaks aktsiisimaksud, maamaksu, käibemaksu, kohalikud maksud jne.

Partnerite kommentaarid

Nortal Eesti arendusüksuse juht Ats Albre: „Meil on hea meel olla partneriks projektis, mis tõestab taaskord, et MTA on nii Eesti riigiasutuste kui ka maailma maksuametite hulgas suunanäitajaks kodaniku ja kliendi huvidest lähtuvate avaliku sektori teenuste loomisel. Uuenenud teenused aitavad kokku hoida väärtuslikku aega ning teevad nii ametnike kui ka kõigi kodanike elu lihtsamaks.“

Icefire'i juhatuse esinaise Vilve Vene arvates on uus e-MTA maailmas ainulaadne teenus ja hea näide avaliku ning erasektori koostööst ja innovatsioonist. „Meil on hea meel panustada enda finants- ja tehnoloogiaalase kompetentsiga Eesti e-teenuste arengusse, mis muudavad suhtlemise riigiga veelgi sujuvamaks," lisas Vene.

Cybernetica projektijuhi Piret Freudenthali sõnul on tegemist märkimisväärse sammuga e-MTA süsteemide uuendamises, mille käigus liidestati tollisüsteemid uue kliendi töölauaga. „MTA on meie jaoks oluline strateegiline partner juba aastakümneid. Seekordsed uuendused tagavad töökindluse nii üleminekul uude keskkonda kui ka hõlbustavad uute teenuste ja rakenduste kasutuselevõttu tulevikus," sõnas Freudenthal.

Rahandusministeeriumi Infotehnoloogiakeskuse (RMITi) direktori asetäitja Marek Mägi sõnul põhineb tehnilisest vaatenurgast uus iseteeninduskeskkond kaasaegsel teenusepõhisel arhitektuuril ning modulaarsel süsteemil, samuti on kasutatud võimalikult palju vabavaralisi lahendusi. „Selline ülesehitus võimaldab vähendada infosüsteemi ülalhoiu kulusid. Samuti kiirendab ja lihtsustab see süsteemi tehnilist tuge ja võimalikke edasiarendusi,“ kommenteeris Mägi.

Kasulikud lingid

Uue töölaua videojuhend

Veebiseminari salvestus

Allikas: Maksu- ja tolliamet

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700