Et anda tagasisidet ettevõtjale – kas mul on kõik korras, või vajab miski parandamist. Kui kõik on korras, annab see ka kindlust, et pole karta kontrollide külaskäiku.
Et suurendada läbipaistvust ettevõtluskeskkonnas. Uues süsteemis saad hinnangu teistele nähtavaks muuta. Seda saad teha kas lubades hinnangut näha kindlal isikul või muuta selle täielikult avalikuks.
Nii saavad tehingupartnerid kindlust, et sinuga võib asju ajada, sest sul pole kombeks näiteks võlgu jääda ega aruandeid esitamata jätta.
Avalikuks tehakse sel juhul ainult hinnang, mitte aga maksusaladusega kaetud info või muud andmed, mille põhjal see koostatud on.
- Kas ettevõttel on praegu või on viimase 12 kuu jooksul olnud maksuvõlgu
- Kas on olnud või on käimas mingeid maksumenetlusi
- Kui hoolas on ettevõte olnud deklaratsioonide esitamisega
- Kas juhatuse liikmete taust on laitmatu
- Kas ettevõte on rikkumiste pärast süüdi mõistetud
1. Ettevõtetele. Lisaks enda kohta saadavale tagasisidele võimaldab see uurida tehingupartnerite tausta. “Tahad minult kaupa osta? Väga hea, jaga minuga sinu kohta antud hinnangut, et tekitada usaldus, et ka arved makstud saavad.”
Firmadel, kellel on palju tehingupartnereid, võimaldab uus süsteem veenduda, et nende seas pole taolisi, kelle vastu maksuamet võiks huvi tunda. See on asi, millega sadu või tuhandeid lepinguid omav suurettevõte käsitsi ei jõuaks tegeleda, mis aga võib kaasa tuua tülika suhtluse ametnikuga.
2. Eraisikutele. Ütleme, et otsid firmat suvilasse elektritöid tegema. Kas ma võin neid usaldada, või kui suur on tõenäosus, et ma materjalide jaoks ettemaksuna küsitud raha enam kunagi ei näe?
Uue teenuse abil võid paluta ettevõttel oma riskihinnangut sinuga jagada. Kel pole midagi varjata, ei peaks olema midagi selle vastu.
Süsteem põhineb maksu- ja tolliameti andmebaasis olemasoleva info põhjal automaatselt koostatavatel hinnangutel. Tegu on vabatahtliku infoteenusega ja mingeid uusi kohustusi kaasa ei too.
Keskkonnas saad vaadata ka ettevõtete ajakohast avalikku infot. Kui äriregistris uueneb see korra aastas, siis siin igakuiselt.
Uus süsteem peaks kasutajateni jõudma sügisel. Selle loob Nortal, arenduse maksumus on ligi 800 000 eurot.