Uuest raamatupidamise seadusest ja peagi kohustuslikest e-arvetest on räägitud juba pikka aega, ent seadust pole veel vastu võetud. Kas seadusemuudatused ja e-arved ikka tulevad järgmisel aastal?
- Millal uus raamatupidamise seadus jõustub ja e-arved kohustuslikuks muutuvad? Foto: Pixabay
Lugeja küsib:
Millal uus raamatupidamise seadus vastu võetakse ja kas e-arved muutuvad 2017. aastal ikka kohustuslikuks?
Rahandusministeeriumi tugiteenuste konsolideerimise projektijuht Marge Lepp vastab:
Uus raamatupidamise seadus võetakse loodetavasti vastu käesoleval aastal. E-arved muutuvad 2017 avaliku sektoriga (mitte riigisektoriga, mis on kitsam) arveldamisel kohustuslikuks.
Täpsustan, et Riigikogusse saadetud eelnõus on 2 tähtpäeva:
1. november 2016, millest alates avalik sektor peab olema valmis vastu võtma e-arveid1. jaanuar 2017, millest alates tuleb avalikule sektorile saata üksnes e-arveid
Riigikogu majanduskomisjon arutab raamatupidamise seaduse eelnõud 12.09.2016.
Uue raamatupidamise seaduse peamised muudatused
Masintöödeldavad algdokumendid. Eelnõu kohaselt on algdokument üldjuhul masintöödeldav.
Vähem nõudeid algdokumentidele. Uus raamatupidamise seadus muudab nõudeid algdokumentidele ning jätab alles vaid kolm kohustuslikku sisunõuet: dokumendil peab olema majandustehingu aeg, majanduslik sisu ning tehingu arvnäitajad.
E-arved kohustuslikud avaliku sektoriga arveldamisel. Eelnõus sätestatakse masinloetavate arvetega ehk e-arvetega arveldamise kohustus avaliku sektoriga arveldamisel. Kui kauba võõrandamisel või teenuse osutamisel esitatakse arve riigiraamatupidamiskohustuslasele, kohaliku omavalitsuse üksusele, avalik-õiguslikule juriidilisele isikule või raamatupidamiskohustuslasele, kelle üle eelnimetatutel on otseselt või kaudselt valitsev või oluline mõju, peab see vastama masinloetava algdokumendi juhendile.
Vaata ka Rahandusministeeriumi
e-arvete teemalehekülge
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.