Eelarvenõukogu arvutuste järgi on aastatel 2014–2015 suur risk, et struktuurset eelarve ülejääki hinnatakse tegelikust suuremaks.
Eelarvenõukogu soovitab seetõttu valitsusele koostada 2015. aasta eelarve sellisena, et valitsussektori eelarve struktuurne ülejääk ei kujune väiksemaks kui rahandusministeeriumi suveprognoosis välja toodud 0,8% SKP suhtes.
Eelarvenõukogu hinnangul suurendab selline lähenemine kindlust, et 2015. aasta valitsussektori eelarve jääb aasta lõpuks kooskõlla riigieelarve seaduses ette nähtud tasakaalu või ülejäägi nõudega..
Eelarvenõukogu hinnangul on rahandusministeeriumi suvine makromajandus- ja rahandusprognoos nii majanduskasvu kui ka maksutulude poolest sobiv alus järgmise aasta riigieelarve eelnõu väljatöötamiseks.Prognoosiperioodi kulude pool ei ole suvises rahandusprognoosis siiski piisavalt detailne ega anna täit ülevaadet eelarvepositsiooni kujunemisest. Riigieelarve seaduses sätestatud struktuurse eelarvetasakaalu nõuet on seetõttu raske hinnata.Statistikaamet korrigeeris pärast rahandusministeeriumi prognoosi valmimist sisemajanduse koguprodukti (SKP) aegridu, mis mõjutab hinnangut eelarve struktuurse positsiooni kohta. Muutunud vaade mineviku SKP reaalkasvule ei mõjuta aga riigieelarve tulude prognoosi.Eelarve struktuurse positsiooni hindamiseks on otstarbekas kasutada mitut alternatiivset meetodit. See aitab maandada mõõtmisriske, mis tekivad sellest, et rahandusministeeriumi kasutatav meetod ei võta arvesse viimase paari aasta Eesti SKP struktuuri muutusi, mis on soodustanud maksude laekumist.Rahandusministeeriumi 2014. aasta suvist majandusprognoosi käsitlenud eelarvenõukogu korraline istung toimus eelmisel neljapäeval Tartus. Eelarvenõukogu arvamus rahandusministeeriumi prognoosi kohta ning põhjalikum seletuskiri on esitatud eelarvenõukogu veebilehel
www.eelarvenoukogu.ee
Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.