19. märts 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Võimuliidu lubadused toovad valusaid otsuseid

Praeguses olukorras on väga kaheldav, et Taavi Rõivase nn kevadkollektsiooniks kutsutav valitsus suudab kõiki oma lubadusi hõlpsalt täita. Selleks on vaja leida paarsada miljonit eurot, mistõttu võidakse hakata maksumaksjaid korralikult pitsitama.

Oleme kuulnud uue valitsuskoalitsiooni moodustamisega seoses kõiksugu ilusaid lubadusi ja tegemisi, meile on räägitud Yangist. Kuid alati on olemas ka Yin pool, ehk otsused, mida tehakse lubadustele kuluva raha saamiseks. Ja need saavad olema kohati üsna valusad. Sest olukorras, kus rahandusminister Jürgen Ligi veel sügisel ähvardas paarikümne miljoni eurose augu tõttu tänavuses eelarves erakorraliste valimistega, pole alust arvata, et lisaraha lihtsalt niisama kusagilt tuleb. Seda enam, et Venemaa eksport (mis moodustab meil nagu Soomelgi 10% kogumahust) võib kokku kukkuda ja SKP kasv on selgi aastal väiksem, kui 2014. aasta riigieelarve aluseks olnud prognoos.

Palju häid uudiseid. Uuel koalitsioonil on praegu kõige olulisem välja käia lihtsalt hästi palju häid uudiseid, mis läheksid valijatele võimalikult palju korda. Olulisemate lubadustena on teatavasti kokku lepitud, et tulumaks langeb 1% võrra, tulumaksuvaba miinimum tõuseb praeguselt 144 eurolt 154 euroni ning toetatakse töötuskindlustuse määra vähenemist 0,6% võrra. Tööjõumaksude vähenemise kõrval tõusevad lastetoetused esimesele ja teisele lapsele 45 euroni ja vajaduspõhiselt veel 45 eurot lisaks jne. Osa lubadustest on küll sellised, millele Reform veel hiljuti risti vastu seisis, aga nüüd kulub ilmselt kõik marjaks ära, mis vähegi reitingut kosutab.

Peamiste katteallikatena nähakse rahandusministri sõnul ette efektiivsemat ja paindlikumat finantsjuhtimist, alkoholi- ja tubakaaktsiisi kiiremat tõusu ning osade erimärgistatud kütuse maksuerandite asendamist täpsemalt suunatavate toetustega. Samuti Eesti Loto reklaamiõiguste laiendamisest tulenevat lisatulu ning maksupettuste vähendamise meetmeid ja salaturu vastast võitlust.

Paberil võib klappida. Paberil võivadki miinused ja plussid kenasti klappida. Seda enam, et jutt käib ju tuleva aasta eelarvega seotud lubadustest. Samas ollakse toimetuse hinnangul üsna pea silmitsi tõsiasjaga, et eelarvet detailsemalt kokku panema asudes hakkavad need lubadused kärisema ning rahalist katet nende jaoks nappima.

Eesti majanduskasvuks on praegu prognoositud ülimalt optimistlikud 2,5 protsenti tänavu ja 3,5 protsenti tuleval aastal. Majanduse üsna tagasihoidlikku hetkeseisu silmas pidades võib oletada, et neid numbreid korrigeeritakse peagi märgatavalt allapoole. Seda enam, et Ukraina sündmuste ja Venemaaga seotud sanktsioonide tõttu on lisariskide arv kasvanud. Protsendi võrra väiksem majanduskasv kajastub aga Eesti puhul hinnanguliselt 40 miljoni suuruse alalaekumisena eelarvesse. See tähendab, et tegelikkuses võivad väljalubatud vekslid ikkagi suuresti kattetuks osutuda. Ning vaja on hakata nui neljaks lubaduste täitmiseks lisakatet otsima.

Kuna on tänaseks ilmselge, et Andrus Ansipi tagasiastumine ei olnud mitte Eesti riigi, vaid Reformierakonna poliitikute tagasivalimise huvides järgmisel kevadel, võib öelda, et peatselt kuuldavad seadusemuudatused, mis ilmselt puudutavad üsna selgelt ettevõtteid, on siis selle hind.

Autor: Äripäev, Tuuli Seinberg

Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700