Tallinna korteritehingute arv ning kogumaksumus langesid detsembris 26%, analüüsib Eesti üks suuremaid kinnisvarafirmasid 1Partner Maa-ameti tehingu- ja hinnaülevaadet.
1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri sõnul oli detsembri languse peamine põhjus tööpäevadele sattunud pühad ja paanikaks põhjust pole. “2013. aastal mõjutab kinnisvaraturgu maamaksu osaline kadumine ning elektrihinna tõus. Esimene teeb turu loiumaks, teine tegur mõjutab tasakaalustavalt inimesi jälle sobivamat eluaset otsima. Kui liita valemile pankade jätkuvalt ülisoodsad laenutingimused, siis ootan tänavuseks turukasvuks sarnaselt viimasele kahele aastale kümme protsenti,” ütles Vahter.
Martin Vahteri kinnitusel toimis eraisikute üüriturul suurem tõus ära ning 2013. aastal hinnad oluliselt ei muutu. “Samas on pea märkamatult toimumas äripindade üürimäärade paarikümneprotsendiline tõus, sest majanduslanguse ajal tehtud odavate lepingute tähtajad hakkavad lõppema,” lisas Vahter.
Tallinna korterite keskmine ruutmeeter maksis detsembris 1128 eurot, mis on kaks protsenti rekordilisest novembrist madalam. 2011. aastaga võrreldes maksis korteri pinnaühik 2012. aastal 6,2% enam. Kalleim Tallinna korter müüdi detsembris 381 000 ja odavaim 6000 euro eest.
Hoonestatud elamumaa kinnistuid müüdi detsembris Tallinnas vaid üheksa, mis on kümne võrra vähem kui eelmisel kuul. Kalleim elumaja võõrandati 380 000 ja odavaim 3450 euro eest.
Detsembris müüdi 17 hoonestamata elamumaa kinnistut, mis on kolme võrra rohkem kui novembris. Kalleim krunt võõrandati 310 000 ja odavaim 10 000 euro eest.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.