Autor: Lemmi Kann • 24. mai 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

21% Balti riikide töötajatest on valmis pakkuma altkäemaksu

Enam kui kolmandik Euroopa ettevõtete töötajatest on valmis pakkuma altkäemaksu, kingitusi või andma isiklikke soodustusi, et saavutada konkurentsieelist. Eestis, Lätis ja Leedus oli vastav näitaja 21%, selgus Ernst & Youngi avaldatud Euroopa pettuste uuringust.

Ernst & Youngi partneri Ivar Kiigemägi sõnul on Euroopa majanduste suurenev inflatsioonirisk ning jätkuv energiahindade tõus muutnud paljude ettevõtete juhid saabuva majandustõusu suhtes skeptiliseks, mis omakorda muudab juhid ja töötajad altimaks kasutama kõiki võimalikke võtteid ettevõtte elushoidmiseks. tulemustest.

„Uuringu tulemused näitavad selgelt, et töötajad on jätkuvalt skeptilised järgmise 12 kuu jooksul saabuva majandustõusu osas ning nad on valmis kompama moraalse ja eetilise äritava piire,“ rääkis Ivar Kiigemägi uuringu European Fraud Survey 2011

Võrreldes Venemaaga, kus 39% vastanuist oleksid olnud valmis ebaeetiliseks käitumiseks, on näiteks Baltikumis nõus kergekäeliselt altkäemaksu andma 21% vastanutest ning 40% kõigist uuringus osalenuist väidab, et viimased kaks aastat kestnud majanduslangus on mõjutanud oluliselt ettevõtete sisest töökultuuri ning korruptsiooni ja äraostmise juhtumid on sagenenud. 2/3 uuringule vastanutest tunnistas, et ebaeetilise käitumise tendents on ettevõtetes kasvamas.

Ernst & Youngi ärikonsultatsioonide juhtivkonsultandi Taavi Saat märkis, et ka Eesti ettevõtjatel tuleb kriitiliselt oma ettevõtetes toimuv üle vaadata ning rakendada pettuse vähendamisega seotud meetmeid.

„Suurendada tuleks siseauditi osakaalu ettevõtete kontrollikeskkonnas, teha suuremat koostööd finantsaudiitoritega ning pöörata suuremat tähelepanu erinevatele sisemistele regulatsioonidele, et vähendada võimalikku pettuseriski,“ ütles Saat.

Kui võrrelda tänaseid tulemusi eelmisel aastal justiitsministeeriumi poolt läbi viidud Eesti korruptsiooniuuringuga, mille kohaselt ligi 35% ettevõtjatest oli nõus korruptiivselt käituma, on korruptiivne tegevus vähenenud. 

„Siiski on ka 21%ne suhtarv endiselt väga suur ja peaks panema kõiki osapooli hoolikamalt mõtlema pettuseriski vähendamise meetmete rakendamisele,“ rõhutas Saat.

Ernst & Youngi 2011. aasta pettuste analüüsi uuringus küsitleti töötajaid nii börsi- kui rahvusvahelistest ettevõtetest. Kokku viidi uuringu  käigus läbi 2,365 intervjuud 25s riigis üle Euroopa. 

Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700