Autor: Lemmi Kann • 23. mai 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

FIE ABC - raamatupidamine

Maksu- ja tolliamet on uuendanud teavet FIEna tegutsemise aluste ja maksukohustuste kohta. Raamatupidaja.ee toob seekord ära raamatupidamisega seonduva.

1. FIE ON RAAMATUPIDAMISKOHUSTUSLANE

FIE on raamatupidamiskohustuslane ja peab pidama raamatupidamisarvestust raamatupidamise seaduses sätestatud juhtudel ja korras.

FIE võib oma ettevõtluse raamatupidamises kasutada kas kassa- või tekkepõhist arvestusprintsiipi. Arvestusprintsiibi valikul tuleb aga tähelepanu pöörata sellele, et ettevõtlustulu maksustamine toimub kassapõhist printsiipi kasutades (tulumaksuseaduse § 36 lg-d 1 ja 3). See tähendab, et kui FIE peab raamatupidamist tekkepõhiselt, tuleb see ettevõtlustulu deklaratsiooni vormi E täitmiseks korrigeerida kassapõhiseks.

Raamatupidamisele esitatud nõuded on sätestatud raamatupidamise seaduses ja Raamatupidamise Toimkonna Juhendites.

2. MILLEST LÄHTUB FIE OMA RAAMATUPIDAMISARVESTUSES

Raamatupidamiskohustuslane on kohustatud:

* korraldama raamatupidamist Eesti hea raamatupidamistava või rahvusvahelise finantsaruandluse standardite alusel nii, et oleks tagatud aktuaalse, olulise, objektiivse ja võrreldava informatsiooni saamine raamatupidamiskohustuslase finantsseisundist, majandustulemusest ja rahavoogudest;

   * dokumenteerima kõiki oma majandustehinguid;   * kirjendama algdokumentide või nende põhjal koostatud koonddokumentide alusel kõiki oma majandustehinguid raamatupidamisregistrites;   * säilitama raamatupidamise dokumente.

Kassapõhist raamatupidamist pidav FIE lähtub raamatupidamise seaduse §-dest 1–3, 4 (v.a punkt 4), 5, 6 (v.a lõige 3), 7, 9, 10 ja 12 ning muudest Eesti hea raamatupidamistava nõuetest, mis reguleerivad kassapõhist raamatupidamist. Tekkepõhist raamatupidamist pidav FIE lähtub kogu raamatupidamise seadusest.

3. KASSAPÕHINE JA TEKKEPÕHINE RAAMATUPIDAMINE

Kassapõhise raamatupidamisarvestuse korral kajastatakse tulud ja kulud aasta algusest kronoloogilises järjekorras, arvestades raha tegelikku laekumist või tasumist. Tulude ja kulude sissekanded päevaraamatusse tehakse siis, kui raha laekub kassasse või pangakontole ja kui raha kassast või pangakontolt välja makstakse.

NäideEttevõtja andis ostjale kauba ja esitas arve summas 10 000 krooni 2010. aasta oktoobris. Raha üleantud kauba eest laekus ettevõtjale 2011. aasta jaanuaris summas 639,12 eurot. Summa 639,12 eurot loetakse ettevõtja 2011. aasta tuluks.

Tekkepõhise raamatupidamisarvestuse korral kajastatakse majandustehingud vastavalt nende toimumise ajale, sõltumata sellest, kas raha on laekunud või tasutud.

NäideEttevõtja andis ostjale kauba ja esitas arve summas 10 000 krooni 2010. aasta oktoobris. Raha üleantud kauba eest laekus ettevõtja pangakontole 2011. aasta jaanuaris summas 639,12 eurot. Summa 10 000 krooni näidatakse raamatupidamisarvestuses 2010. aasta tuluna (tulumaksu arvestamisel aga kajastatakse 2011. aasta tuluna summa 639,12 eurot).

FIE on nii raamatupidamiskohustuslane kui ka maksukohustuslane. Juhul, kui FIE kasutab tekkepõhist raamatupidamisarvestust, siis tuleb tal pidada täiendavat arvestust maksustamise seisukohast tähendust omavate asjaolude kohta, s.t maksuarvestust. Maksuarvestus on sisuliselt kassapõhine raamatupidamisarvestus. Seega peab FIE, kellel on tekkepõhine raamatupidamisarvestus, pidama maksustamise jaoks veel täiendavalt kassapõhist arvestust.

4. RAAMATUPIDAMISREGISTER (PÄEVARAAMAT)

FIE kajastab kõik oma ettevõtlusega seotud majandustehingud raamatupidamisregistrites (raamatupidamise seaduse §-d 9 ja10), kusjuures iga tehingu kohta tehtav sissekanne peab sisaldama järgmisi andmeid:

    * majandustehingu kuupäev,

    * raamatupidamiskirjendi järjekorranumber,    * debiteeritavad ja krediteeritavad kontod ja vastavad summad,    * majandustehingu lühikirjeldus,    * algdokumendi (koonddokumendi) nimetus ja number.

Kassapõhise raamatupidamise registriks on päevaraamat.

5. RAAMATUPIDAMISE ALGDOKUMENDID

Iga päevaraamatusse tehtava sissekande (raamatupidamiskirjendi) aluseks on majandustehingu toimumist kinnitav kirjalik tõend ehk raamatupidamise algdokument (raamatupidamise seadus § 7) või algdokumentide alusel koostatud koonddokument. Nõuded algdokumendile on kirjas raamatupidamise seaduse §s 7, mille kohaselt peavad algdokumendil olema järgmised andmed:

    * dokumendi nimetus ja number;

    * koostamise kuupäev;    * tehingu majanduslik sisu;    * tehingu arvnäitajad (kogus, hind, summa);    * tehingu osapoolte nimed;    * tehingu osapoolte asu- või elukoha aadressid;    * majandustehingut kirjendavat raamatupidamiskohustuslast esindava isiku allkiri (allkirjad), mis kinnitab (kinnitavad) majandustehingu toimumist;    * vastava raamatupidamiskirjendi järjekorranumber.

Raamatupidamise algdokumente, raamatupidamisregistreid, lepinguid jm dokumente tuleb säilitada vähemalt seitse aastat pärast majandusaasta lõppu (raamatupidamise seaduse § 12, vaata ka maksukorralduse seaduse § 58).

Kui algdokumente säilitatakse elektrooniliselt, peab olema võimalik neid kirjalikult taasesitada. Kui FIE on käibemaksukohustuslane, siis käibemaksuseadus seab algdokumendile omad nõudmised (vaata käibemaksuseaduse § 37).

6. PÄEVARAAMATU KUJUNDAMINE

Päevaraamatul ei ole kinnitatud vormi ning ettevõtja võib valida ise sobiva vormi ja kujundada selle raamatupidamise seadusest lähtudes.

FIE võib:

* kujundada päevaraamatu ise kas paberil või arvutis;) struktuuri ning jaotada päevaraamatu tulude ja kulude osa vastavalt deklaratsiooni ridadele, mis lihtsustab hilisemat deklaratsiooni täitmist. Kui FIE tulude ja kulude hulgas ei ole kõiki deklaratsioonil loetletuid, siis pole vaja neid ka päevaraamatus kajastada.

      Päevaraamatu kujundamisel võib arvestada ettevõtlustulu deklaratsiooni (vormi E

   * osta kassapõhise raamatupidamise tulude ja kulude arvestuse päevaraamatu, mida müüvad bürootarvete kauplused/firmad või raamatukauplused.    * kasutada raamatupidamisprogramme, mida müüvad raamatupidamistarkvaraga tegelevad firmad.

Vaata päevaraamatu näidiseid SIIT .

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700