Kas rendiautode kasutamisel peab ettevõte pidama sõidupäevikut ja maksma erisoodustust, selgitab Äripäeva käsiraamatute foorumis BDO Eesti AS.
Küsimus: Tegemist on väikese transpordiettevõttega. Teenuse osutamiseks kasutab firma teiselt ettevõttelt renditavat kaubikut. Kas sellisel juhul peab ka täitma sõidupäevikut ja maksma erisoodustust?
Vastus: Tööandja teiste kategooriate sõidukite (nt kategooria N-veoauto) kasutamisel ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks tuleb maksustamisel lähtuda teistest alustest kui sõiduautode (M1 ja M1G kategooria sõiduk) erisoodustuse hinna määramisel.
RM 29.12.1999 määruse nr 120 Erisoodustuse hinna määramise kord punkti 5 kohaselt loetakse tööandja omandis või valduses oleva vara (välja arvatud sõiduauto) tasuta või soodushinnaga kasutada andmisel ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks erisoodustuse hinnaks sellise vara rendile andmise turuhind (kui tööandja ei esita töötajale turuhinnas arvet kaubiku kasutamise eest) või rendile andmise turuhinna ja soodushinna vahe (kui tööandja esitab töötajale arve turuhinnast madalamas ehk soodushinnas).Seega kui töötaja kasutab tööandja kaubikut ettevõtlusväliseks tegevuseks, tuleb tööandjal välja selgitada eelkõige sellise kaubiku rendile andmise turuhind ja maksustamisel lähtuda sellest. Seejuures ei ole vahet, kas see sõiduk (kaubik) on tööandja omand või rendile võetud teiselt äriühingult. Selle reguleerimise, kuidas tööandja nõuab töötajalt kaubiku kasutamise üle arvestuse pidamist, on seadusandja jätnud tööandjale.Oluline on, et kaubiku kasutamisel oleks ettevõtlusega seotud tegevus selgelt eraldatav ettevõtlusvälisest tegevusest ning antaks ülevaade maksustamise seisukohast tähendust omavate asjaolude ja maksusumma määramise aluste kohta. Kui tööandja kaubikuga (sh ka teiselt ettevõttelt renditava kaubikuga) tehakse igapäevaselt erasõite, siis on erisoodustuse kindlaksmääramine sõidupäeviku pidamisega üks kõige kindlam variant, mida saab kasutada.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.