• 21.09.10, 18:03
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas saab tööandja oma sotsiaalmaksu koormust vähendada?

Alates 1. juulist 2010 jõustunud sotsiaalmaksuseaduse muudatused vähendavad teatud juhtudel tööandjate sotsiaalmaksukoormust.
Üldreeglina peab tööandja tasuma töötajale makstud kuutöötasult sotsiaalmaksu vähemalt 1436 krooni (tulenevalt sotsiaalmaksu kuumäärast, mis praegu on võrdne palga alammääraga ehk 4350 krooni). Seda ka juhul, kui töötaja tegelik kuutöötasu on alla 4350 krooni. Selle nn miinimumkohustuse reegli juures on teatud erandid, mis võimaldavad tööandjal maksta eeltoodud summast vähem sotsiaalmaksu. 1. juulist jõustunud muudatustega lisandus muu hulgas kaks uut võimalust.
Esiteks, tööandjal on õigus tasuda sotsiaalmaksu vastavalt töötaja tegelikule töötasule kuni 12 kuu jooksul tööle asumisest siis, kui töötaja oli enne tööle asumist 12 kuu jooksul tööturuteenuste ja -toetuste seaduse § 6 alusel töötuna arvel vähemalt 6 kuud. Seega, kui sellise töötaja töötasu on alla 4350 krooni, maksab tööandja sotsiaalmaksu vastavalt tegelikule töötasule.
Teiseks on loodud võimalus arvestada sotsiaalmaksu miinimumkohustust mitmel töökohal töötavate isikute puhul summeeritult. Sel juhul peab töötaja maksuvaba tulu arvestav tööandja maksma sotsiaalmaksu vähemalt summalt, mis oleks ka teise tööandja poolt samale isikule makstud töötasu arvestades kokku võrdne vähemalt kuumääraga. Näiteks kui esimene tööandja maksab töötajale töötasuna 2500 ja teine tööandja 2000 krooni, saab esimene maksta sotsiaalmaksu tegelikult makstavalt töötasult (2500 krooni) ega pea maksma täiendavat sotsiaalmaksu kuumäära (4350 krooni) järgi.
Autor: Lemmi Kann, Toomas Taube

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele