Ümber tuleb arvestada iga individuaalne saldo, mitte lihtsalt bilansirida, mis võib sisaldada suurt hulka saldosid.
Saldod ümardatakse ühe eurosendi täpsusega. Vastav number kroonides korrutatakse EP ametliku vahetuskursiga. Saadud tulem ümardatakse tavapäraste ümardamisreeglite kohaselt 1 eurosendi täpsusega (kolmanda koha alusel pärast koma). Ümardatakse vaid lõppsummad, vahesummade ümardamine pole lubatud.Omakapitali kirjete ümberarvestusest (näit. seoses aktsia- või osakapitali muutusega) tekkinud vahed kajastatakse omakapitalis.Varade ja kohustuste ümberarvestusest tekkinud ümardamise vahed kajastatakse perioodi kasumi/kahjumina.Aruanded tuleb esitada järgmistes vääringutes:
- kuni 31.12.10: kogu aruanne kroonides, võrdlevaid andmeid eurodes pole vaja;
- 1.01.11 või hiljem: kogu aruanne eurodes, võrdlust kroonides pole vaja.Aruandes esitatavad eelmise perioodi võrdlusandmed arvestatakse ümber kroonidest eurodesse lähtudes EP ametlikust vahetuskursist.Arveldusarved ja neil olev raha konverteeritakse europäeval kell 00:00 seisuga EP ametliku vahetuskursi alusel teenustasudeta eurodesse ning alates nimetud hetkest ei kehti enam kroonid arveldusvahendina.Ümberarvestamised raamatupidamises on üsna automaatsed ega ole põhimõtteliselt kuigi keerulised. Raamatupidamise nõuetega vastavusse viimiseks läheb vaja peamiselt sujuvat koostööd ühingu raamatupidamise ja IT spetsialistide vahel. IT süsteemid peavad tagama, et ei tekiks segadust kroonides nomineeritud ja eurodes nomineeritud kannete vahel.
Olulisemad tähtajad
- 01.07.10 – 30.06.11 tuleb kõik hinnad avaldada nii kroonides kui ka eurodes, kasutades Eesti Panga ametlikku vahetuskurssi.
- 01.01.11 (europäev) – euro automaatne kasutuselevõtt kontorahas, majandusarvestuses ja lepingusuhetes.
- 14 päeva jooksul pärast europäeva (st eelduslikult kuni 15.01.11) toimub krooni ja euro sularaha paralleelkäive.