Autor: Rivo Sarapik • 14. juuli 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eurole üleminek: raamatupidamine ja IT 

Kuidas mõjutab järgmisest aastast eurole üleminek raamatupidamist ja infosüsteeme, annab nõu Raidla Lejins & Norcous.

Arvestus- ja esitusvaluuta muutuse kajastamist raamatupidamises reguleerivad eelkõige rahvusvahelised raamatupidamisstandardid IAS 21 ja SIC 7 ning Eesti hea raamatupidamistava RTJ 18 juhend.

Europäeval arvestatakse kõik raamatupidamiskontode saldod ümber kroonidest eurodesse EP ametliku vahetuskursi alusel.

Ümber tuleb arvestada iga individuaalne saldo, mitte lihtsalt bilansirida, mis võib sisaldada suurt hulka saldosid.

Saldod ümardatakse ühe eurosendi täpsusega. Vastav number kroonides korrutatakse EP ametliku vahetuskursiga. Saadud tulem ümardatakse tavapäraste ümardamisreeglite kohaselt 1 eurosendi täpsusega (kolmanda koha alusel pärast koma). Ümardatakse vaid lõppsummad, vahesummade ümardamine pole lubatud.Omakapitali kirjete ümberarvestusest (näit. seoses aktsia- või osakapitali muutusega) tekkinud vahed kajastatakse omakapitalis.Varade ja kohustuste ümberarvestusest tekkinud ümardamise vahed kajastatakse perioodi kasumi/kahjumina.Aruanded tuleb esitada järgmistes vääringutes:

- kuni 31.12.10: kogu aruanne kroonides, võrdlevaid andmeid eurodes pole vaja;

- 1.01.11 või hiljem: kogu aruanne eurodes, võrdlust kroonides pole vaja.Aruandes esitatavad eelmise perioodi võrdlusandmed arvestatakse ümber kroonidest eurodesse lähtudes EP ametlikust vahetuskursist.Arveldusarved ja neil olev raha konverteeritakse europäeval kell 00:00 seisuga EP ametliku vahetuskursi alusel teenustasudeta eurodesse ning alates nimetud hetkest ei kehti enam kroonid arveldusvahendina.Ümberarvestamised raamatupidamises on üsna automaatsed ega ole põhimõtteliselt kuigi keerulised. Raamatupidamise nõuetega vastavusse viimiseks läheb vaja peamiselt sujuvat koostööd ühingu raamatupidamise ja IT spetsialistide vahel. IT süsteemid peavad tagama, et ei tekiks segadust kroonides nomineeritud ja eurodes nomineeritud kannete vahel.

Olulisemad tähtajad

- 01.07.10 – 30.06.11 tuleb kõik hinnad avaldada nii kroonides kui ka eurodes, kasutades Eesti Panga ametlikku vahetuskurssi.

- 01.01.11 (europäev) – euro automaatne kasutuselevõtt kontorahas, majandusarvestuses ja lepingusuhetes.

- 14 päeva jooksul pärast europäeva (st eelduslikult kuni 15.01.11) toimub krooni ja euro sularaha paralleelkäive.

- 6 kuu jooksul europäevast on krediidiasutused kohustatud vahetama sularahakroone eurodeks teenustasuta EP ametliku vahetuskursi alusel (osa pangakontoreid teevad seda veel ka pärast seda aega).

- tähtajatult pärast europäeva vahetab EP sularaha kroone eurodeks teenustasuta ning EP ametliku vahetuskursi alusel.

Kuidas mõjutab üleminek korporatiivdokumente ja suhteid klientidega, saab lugeda tänase jooksul raamatupidaja.ee-st.

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700