Autor: Rivo Sarapik • 14. juuli 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eurole üleminek: korporatiivdokumendid

Millega arvestada eurole üleminekul osa- ja aktsiakapitali puhul, selgitab Raidla Lejins & Norcous.

Iga äriühing peab individuaalselt konverteerima oma kapitali eurodesse ning määratlema osade/aktsiate nimiväärtuse eurodes.

Osa- või aktsiakapitali muutmisel eurole üleminekul tuleb silmas pidada, et:

- osakapital peab olema ühe euro täiskordne, aktsiakapital 10 eurosendi täiskordne

- osanike või aktsionäride seniste osaluste proportsioonid peavad jääma endiseks.

Osa- või aktsiakapitali muutmiseks ei piisa vaid olemasoleva osa- või aktsiakapitali vahetuskursiga jagamisest. Enamikel juhtudel tuleb osa- või aktsiakapitalile leida uus suurus, et tagada osanike või aktsionäride osaluste seniste proportsioonide täpne säilimine.

ktsiaseltsi kapitali konverteerimiseks eurodesse võib kasutusele võtta ka nimiväärtuseta aktsiad.

Osa- või aktsiakapitali eurodes kajastamiseks tuleb reeglina:

- muuta põhikirja (seoses aktsiate/osade nimiväärtuste eurodesse ümberarvestamise ning aktsia- või osakapitali vähendamise/suurendamisega);

- võtta vastu kapitali suurendamise/vähendamise otsus;

- vajadusel registreerida muudatused EVK-s.

Eurole üleminekuks vajalikud põhikirja muudatused võib teostada alates 01.07.10.

Äriseadustiku muudatuste kohaselt saab sellise põhikirja muutmise ja kapitali suurendamise/vähendamise otsuse vastu võtta lihtsustatud korras s.t lihthäälteenamusega ka juhul, kui põhikiri näeb ette kõrgendatud häälteenamuse nõude.

Riigilõivuseaduse muudatuse kohaselt ei võeta esimesel aastal põhikirja muutmise äriregistrisse kandmiselt riigilõivu.

Äriühinguid ei sunnita põhikirju ja kapitali muutma, kuid aasta möödumisel europäevast ei kanta põhikirja muudatusi äriregistrisse, kui samaaegselt ei konverteerita kapitali eurodesse.

Äriühingute osa- või aktsiakapitali ümberarvestamine selliselt, et oleks tagatud osanike ja aktsionäride osaluste seniste proportsioonide täpne säilimine, on tõenäoliselt kõige keerulisem euro tulekuga kaasnev kohustus. Selle tagamiseks on otstarbekas kaaluda aktsiaseltside puhul nimiväärtuseta aktsiate kasutusele võtmist.

Osa- või aktsiakapitali ning osade ja aktsiate nimiväärtuste ümberarvutamine ei ole automaatne mehaaniline protsess. Sageli võib lisaks eurole üleminekust tulenevatele muutustele osutuda vajalikuks ka muude muudatuste sisseviimine ühingute põhikirjades. Selleks on otstarbekas kasutada selleks advokaatide abi, kes on selleks töötanud välja standardlahendused ja dokumentide projektid.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700