Praegune inflatsioon on võrdlemisi kõrge arvestades mullust ulatuslikku majanduslangust ja märkimisväärset kasutamata ressursside hulka majanduses, seetõttu on hindadel veel odavnemise ruumi, märkis Eesti Panga ökonomist Martin Lindpere.
Hindade tõus seevastu võib pärssida majanduskasvu taastumist, teatas keskpank. Mais kasvas hinnatase statistikaameti tarbijahinnaindeksi kohaselt 0,2 protsenti ning aastavõrdluses kiirenes inflatsioon kolme protsendini. Tarbija ostukorvi kallinemisse panustasid peamiselt energia ja piimatooted, mis on suuresti välisturgude hinnatõusu tagajärg.
Toiduainete ja mittealkohoolsete jookide tarbijahindade tase mais peaaegu ei muutunud. Ulatuslikku piimatoodete kallinemist (5%) tasakaalustas värske köögivilja hooajaline odavnemine (13,5%). Poole aasta tagusega võrreldes on toiduained ja mittealkohoolsed joogid 5,5% kallimad, aastatagusega võrreldes on kasv 1,2%. Sealjuures ei ole toiduainete ja jookide tootjahind alates eelmise aasta suvest kuigivõrd muutunud.
Energiakandjatest kallinesid eelmise aasta lõpu nafta hinnatõusu järelmõjuna maagaas ja osas linnades ka soojusenergia, mis koos küttepuude kallinemisega andsid kokku enam kui poole kuisest ostukorvi kallinemisest.
Mootorikütuse müüjad hoidsid mais erinevuse maailmaturu hindade ja Eesti jaehindade vahel ajalooliste tasemetega võrreldes kõrgel.
Sarnaselt aprilliga jätkus ka mais mobiiliteenuste hindade alanemine, millest osa on tõenäoliselt märtsis toimunud suure hinnatõusu tagasi korrigeerimine.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.