• 30.03.10, 10:25
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Maksuvõlga saab tulevikus ajatada vaid aasta aega

Kui praegu saab ettevõtja ajatada maksu- ja tolliametis oma maksuvõla määramata ajaks, siis rahandusministeerium on ette valmistamas eelnõu, mille jõustumisel seatakse maksuvõla ajatamise laeks 12 kuud.
Uue seaduse korral peaks ettevõtjad oma maksejõulisust maksu- ja tolliameti ees sisuliselt tõestama iga aasta tagant. Kui ajatamisgraafik saab läbi, on ettevõttel võimalik uuesti taotleda n-ö maksepuhkust. Muidugi ei pikendata võla tagasimaksmist lõputult ja kui ettevõtte elumärgid on nõrgavõitu, kasutatakse tavapäraseid võla sissenõudmise meetodeid.
"Aga miks 12 kuud piiriks?" tekkis toidukohta pidava firma Kolme Tuvi OÜ omanikul Tiiu Tiidrel kaalutavat seadust kuuldes esimene küsimus. "Nõudjaid on niigi igal pool. Töötajad on niigi vihased, et palgad on väikeseks tehtud. Paljud, nagu minagi, tunnevad end kurjategijatena, et nad on üldse kunagi midagi avanud," rääkis 15 aastat söögikohta pidanud Tiidre.
Kolme Tuvi OÜ maksuvõlg on ajatatud 24 kuu peale, Tiidre sõnul võib aasta olla ajatamiseks vähe. Tema hinnangul polegi ettevõtjatel praegu muud vaja kui natuke aega, et taas jalad alla saada. Praegu läheb tema ettevõttel teosammu võrra üha paremini.
"Inimestel on närvid. Ühel hetkel lüüakse käega ja jäetakse kõik sinnapaika," sõnas Tiidre. Ta lisas, et ka riigi huvides on ettevõtjatele vastu tulla, sest niiviisi on üldse võimalik maksuraha kätte saada ning vastasel juhul töötute armee muudkui kasvaks.
Restorani Must Lammas omanik Hendrik Hindov lausus, et tema jaoks on aasta aega maksuvõlgade likvideerimiseks piisav periood. Hindov on ajatanud restorani maksuvõla üheksa kuu peale. "Veebruar on kõige kehvem kuu ja siis võib tekkida maksuvõlg, aga siis tulevad paremad kuud peale ja suudan oma maksuvõla ära teenindada," sõnas ta.
"Ühest otsast tähendaks see seda, et maksuvõlad ei paisuks nii suureks. Teisalt tuleks võib-olla saneerimismenetlusi," kommenteeris Hindov võimalikku maksukorralduse seaduse muudatust.
Ajatamine aitab raskustest üle
Ajatamise näol on tegemist olulise vahendiga, mis aitab ajutistest makseraskustest üle saada.
Keskmine ajatamisgraafiku pikkus on 11 kuud ning ka seni on ajatamisgraafiku koostamise kriteeriumiks olnud graafiku täitmise realistlikkus.
Ajatamistaotluse menetlemisel hinnatakse isiku võimet tasuda ajatamisperioodi jooksul nii jooksvaid kui ka ajatatud kohustusi.
Selle otsustamiseks uuritakse tema varalist seisundit, majandusnäitajaid, varasemat maksedistsipliini ja ajatamise otstarbekust (kas isik suudab täita nii jooksvaid kui ka ajatatud kohustusi, kas makseraskus on ajutine). Tagatise nõudmise korral hinnatakse tagatise sobivust.
Tulevikus on maksumaksjal e-maksuameti keskkonnas piiratud summas ja perioodis võimalik ise endale maksuvõla ajatamise graafik koostada ning ka kinnitada.
Allikas: maksu- ja tolliamet 
Autor: Rivo Sarapik, Katariina Krjutškova

Seotud lood

Uudised
  • 30.03.10, 10:26
Riik: enam kui aastane makseraskus pole ajutine
Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna peaspetsialisti Iiris Põldma sõnul on võla ajatamise eesmärk aidata ajutistes raskustes maksumaksjaid. "Ministeeriumi hinnangul ei saa üle aasta kestvat makseraskust enam ajutiseks nimetada, seega on 12 kuud optimaalne aeg," sõnas ta.
  • ST
Sisuturundus
  • 07.11.24, 15:14
Kuidas tagada, et ülekanne jõuaks kohale mõne sekundiga?
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele