Küsimus: TLSi §33 lg 4: tööandja peab kandma töötaja töötasu töötaja määratud pangakontole, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Kas tohib tasusid kanda töötaja määratud teise isiku pangakontole ja kui tohib, siis mille alusel see peaks toimuma?
Vastus: Töötaja töötasu kandmine on võimalik ka teise isiku pangakontole, kui töötaja on andnud tööandjale sellise suunise. Nimelt on töötaja valik, millisele kontole ta laseb töötasu kanda. Tööandjale on vaja, et töötaja esitaks sel juhul teate/avalduse andmetega, kuhu tuleb töötasu kanda (konto number, konto omanik). Samuti peaks tööandja ülekande puhul selgituses ära näitama, et tegemist on töötaja töötasuga, et vältida hilisemaid vaidlusi tasu maksmise pinnalt.
Küsimus: TLSi § 4 lg 1: puhkusetasu arvutatakse ja makstakse kalendripäevade keskmise alusel. Kas ainult kuue kuu keskmise palga alusel või võib ka põhipalga alusel, kui pole makstud lisatasusid?
Vastus: Uus keskmise töötasu maksmise kord ei näe ette puhkusetasu arvutamisel põhipalgast lähtumist (v.a, kui töötajale ei olnud pikema perioodi jooksul põhjendatud tööst keeldumise tõttu tasu makstud). Seega tuleb puhkusetasu arvutada siiski kalendripäeva tasu alusel, mille arvestamine toimub eelmise kuue kuu põhjal.
kasiraamat.aripaev.ee! [email protected] Küsimustele vastas advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWINLoe ja küsi veebis
Äripäeva käsiraamatute foorumis vastavad küsimustele tööõiguse, maksude, ehituse ja kinnisvara asjatundjad.Esita oma küsimus:
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.