Alustav ja kuni kolm aastat tegutsenud ettevõtja saab taotleda KredExi käendusega stardilaenu senise 500 000 krooni asemel kuni miljoni krooni ulatuses.
Sellest kuni 500 000 krooni saab kasutada nii investeeringute kui ka käibekapitali finantseerimiseks, poolt miljonit ületavat summat saab kasutada ainult investeeringuteks. Erinevalt tavapärasest laenutootest piisab stardilaenu puhul ettevõtjal tagatise seadmisel isiklikust käendusest, mis katab 30-40% laenusummast. Ülejäänud, tagamata osale annab KredEx omapoolse käenduse.
KredExi ettevõtlus- ja ekspordidivisjoni juhi Lehar Küti sõnul võib ettevõtte käivitamisel oluliseks takistuseks saada pangalaenuks vajaliku tagatise või tegutsemisajaloo puudumine.
"Healt positsioonilt startimiseks saab alustav ettevõtja kasutada KredExi käendusega stardilaenu, mis suurendab oluliselt rahastamisvõimalusi ja toetab alustavate ettevõtjate kiiremat kasvu. Samuti võimaldab stardilaen maandada ettevõtlusega alustamisega seonduvaid riske, kuna ettevõtja isiklik vastutus on piiratud 30-40%ga laenusummast," rääkis ta.
Stardilaenu taotlemiseks võib lisaks EASile pöörduda ka otse panka. Pank või EAS menetleb taotlust ning esitab selle otsustamiseks KredExile. Stardilaenu väljastab KredExi positiivse otsuse alusel pank. Stardilaenu väljastavad Krediidipank, Marfin Pank, SEB Pank ja Swedbank.
Laenu saamise eelduseks on äriplaani olemasolu, mille ettevalmistamiseks saab vajadusel tasuta konsultatsiooni maakondlikest arenduskeskustest. Koos stardilaenuga saab EASist taotleda ka stardi- ja kasvutoetust.
KredExi käendusega stardilaene on väljastatud alates 2008. aasta märtsist. Selle aja jooksul on otsustatud rahastada 75 alustava ettevõtja projekte kogusummas 28 miljonit krooni. Peamiselt kasutavad ettevõtjad stardilaenu tegevuse alustamiseks või laiendamiseks, investeeringuteks põhivarasse ja välisturgudele sisenemiseks.
Stardilaenu programmi rahastatakse Euroopa Liidu Sotsiaalfondist.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.