Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning Rahvaliidu läbirääkimistel on ühe võimaliku uue tuluallikana kaalumisel käibemaksu tõstmine kahe protsendi võrra, mis peaks riigi kaukasse tooma juba tänavu 800 miljonit lisakrooni.
Postimees kirjutab, et suurima osa 2,7 miljardist, mille võrra veel kärpekohti leida tuleb, mooodustab loobumine töötute uutest hüvitistest, mis annab riigile hinnanguliselt 1,1 miljardit krooni kokkuhoidu. Teiseks peamiseks allikaks on käibemaksu tõstmine 20 protsendile.
Reformierakonna peasekretär Kristen Michal ei soostunud kinnitama, et parteide läbirääkimistel on üleval plaan tõsta käibemaksu. Rahvaliidu pressinõunik Manuela Pihlap ütles aga, et nende partei volikogu arutab kindlasti ka käibemaksu küsimust.
Rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Kristi Jõesaar märkis, et kui võtta aluseks ministeeriumi kevadprognoosi riskistsenaarium, tooks kaheprotsendine käibemaksumäära tõus 1. juulist kaasa inflatsioonikriteeriumi täitmise nihkumise kuu võrra hilisemaks.
Jõesaar tõdes, et käibemaksu tõstmisel kahe protsendipunkti võrra suureneb tarbijahinnaindeks (THI) hinnanguliselt 1,6 protsenti ning see jaguneks võrdselt 2009. aasta ja 2010. aasta peale.
"Siinkohal on eeldatud, et käibemaksumäära tõus kandub kogu ulatuses kaupade ja teenuste hindadesse," ütles Jõesaar ja lisas, et tegelik mõju võib aga kujuneda väiksemaks, kuna nõrga nõudluse tõttu ei pruugi ettevõtted käibemaksumäära tõstmist kogu ulatuses hindadesse lisada.
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.