Autor: Raamatupidaja.ee • 12. veebruar 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Koolituskulude tulust mahaarvamine

Tulumaksuseaduse kohaselt võib residendist füüsiline isik oma maksustatavast tulust maha arvata tema poolt maksustamisperioodil tasutud enda ja alla 26 aasta vanuse lapse, lapselapse, venna ja õe koolituskulud või nende koolituskulude puudumisel ühe alla 26 aasta vanuse Eesti alalise elaniku koolituskulud.Koolituskuludeks loetakse ka riigi tagatud õppelaenu intressid. Õppelaenu intresse saab oma tulust maha arvata neid tasunud isik ise või tema residendist vanem.Füüsiline isik võib koolituskulu oma maksustatavast tulust maha arvata ainult juhul, kui see on makstud kas:

riigi või kohaliku omavalitsusüksuse haridusasutuses

avalik-õiguslikus ülikoolis

antud õppekava osas koolitusluba või registreeringut Eesti Hariduse Infosüsteemis omavas või positiivselt akrediteeritud erakoolis või

eelloetletutega samaväärses välismaa õppeasutuses õppimise või nende poolt korraldatavatel tasulistel kursustel õppimise eest

Seda, kas koolil on olemas kehtiv koolitusluba või registreering, saab kontrollida Haridus- ja Teadusministeeriumi koduleheküljel asuvast Eesti Hariduse Infosüsteemist aadressil http://www.ehis.ee.

Koolituskulusid ei saa maha arvata rohkem, kui isikul on maksustatavaid tulusid. Näiteks kui inimese ainus tulu on Eesti äriühingutelt saadud dividendid, siis ei ole tal maksustavat tulu, millest koolituskulusid maha arvata.

Koolituskulusid, eluasemelaenu intresse ja kingitusi, annetusi ning ametiühingu sisseastumis- ja liikmemakse võib maksustamisperioodil maha arvata kokku kuni 50 000 krooni maksumaksja kohta, kuid mitte rohkem kui 50% ulatuses maksustatavast tulust.

Koolituskulu ei saa maksustatavast tulust maha arvata, kui see tehakse tulumaksuga mittemaksustatava stipendiumi arvel. Näiteks ei ole lubatud tulust maha arvata riigikeele kursuse eest makstud koolituskulu, kui selle hüvitamiseks saadakse mittemaksustatavat stipendiumit.

Õppematerjalide (kirjatarvete, vihikute, raamatute, sõnaraamatute jmt) eest eraldi tasutud summasid maksustatavast tulust maha arvata ei saa.

Koolieelne lasteasutus on haridusseaduse mõistes haridusasutus. Seega võrdsustatakse vanema poolt lasteaiale makstud osalustasude summad (välja arvatud toiduraha!) tulumaksuseaduse järgi koolituskuluga, mis on lubatud residendist füüsilise isiku maksustatavast tulust maha arvata.Koolitusluba omavas autokoolis õppimise eest makstud summad on koolituskulu ning võib maksustatavast tulust maha arvata.

Lasteaiatasud

Kui lasteaed korraldab lisaks veel muud koolitus- või haridustegevust või kursust (võõrkeel, ujumisõpetus vms) ja toob selle eraldi koolituskuluna välja, käsitletakse ka neid summasid koolituskuluna, millele laieneb maksusoodustus.Toiduraha ei ole koolituskulu ning seda tulust maha arvata ei saa.Autokool

Koolituskulu ei ole eksami vastuvõtmise eest tasutud riigilõiv.

Andmed koolituskulude kohta on füüsilise isiku eeltäidetud tuludeklaratsioonilKõik haridusasutused, ülikoolid ja koolid peavad 1. veebruariks Maksu- ja Tolliametile esitama deklaratsiooni INF3, millel antakse informatsiooni füüsiliste isikute poolt eelmisel aastal õppeasutusele tasutud koolituskulude kohta.Kui koolitusasutused esitavad deklaratsioonid õigeaegselt ja vigadeta, saab Maksu- ja Tolliamet pakkuda deklareerijatele korrektsete andmetega eeltäidetud tuludeklaratsiooni.Krediidiasutused peavad esitama Maksu- ja Tolliametile deklaratsiooni (vormil INF 7) tasutud õppelaenu intresside kohta. Need andmed kanname samuti eeltäidetud tuludeklaratsioonile. Kui Te oma andmeid eeltäidetud deklaratsioonilt ei leia või need erinevad teile teadaolevatest andmetest, pöörduge krediidiasutuse poole ja paluge andmed esitada või parandada.

Maksu- ja Tolliamet kannab saadud andmed füüsilise isiku eeltäidetud tuludeklaratsioonile.

Kui koolitusasutused aga koolituskulusid tasunud isikute andmeid ei esita või esitavad vigaselt, siis on andmed puudulikud ka füüsilise isiku eeltäidetud tuludeklaratsioonil, mis omakorda takistab enammakstud tulumaksu kiiret tagasisaamist.Koolituskulude tasumisel kandke hoolt, et koolitusasutusele oleks teada Teie nimi ja isikukood. Kui tasute koolituskulu kellegi teise (näiteks lapse) eest, tuleb koolitusasutusele teatada nii koolitatava (kelle eest koolituskulu tasute) nimi ja isikukood kui enda (koolituskulu tasuja) nimi ja isikukood. Koolituskulu tasunud isiku andmete esitamine on väga oluline juhul, kui koolitataval (lapsel) ei ole tulusid, millest koolituskulu maha arvata.Kuidas toimida, kui olete tasunud koolituskulu, kuid eeltäidetud deklaratsioonil selle kohta andmeid ei ole

Kui Teie eeltäidetud deklaratsioonil ei ole koolituskulude andmeid või need on valed, siis soovitame Teil pöörduda haridusasutuse poole ning paluda Teie andmed Maksu- ja Tolliametile esitada.Eeltäidetud deklaratsioonil võite ka ise paranduse teha, sellisel juhul aga võib Maksu- ja Tolliamet andmete õigsuse kontrollimiseks paluda Teil esitada haridusasutuse väljastatud tõend Teie koolituskulude tasumise kohta. See protsess aga on aeganõudvam kui deklaratsiooni INF 3 elektrooniline esitamine haridusasutuse poolt.Haridusasutuse väljastatud dokument raha vastuvõtmise kohta ei ole nõuetekohane koolituskulu tõend.Õppelaenu intressid

Kui tuludeklaratsiooni esitavad nii õppelaenu intresse tasunud isik kui ka tema vanem, siis saab maksusoodustust kasutada (intresse tulust maha arvata) ainult ühe isiku deklaratsioonis. Kui kirjeldatud juhul kasutab maksusoodustust vanem, siis peab õppelaenu tasunud isik kriipsutama läbi oma eeltäidetud paberdeklaratsioonis tabelisse 9.5 kantud õppelaenu intressi andmed. Paranduse juurde tuleb lisada paranduse tegemise kuupäev ja allkiri. Elektroonilises deklaratsioonis tuleb vastav rida kustutada ja seejärel muudatus salvestada.Õppelaenu intresside tasumist tõendab ka krediidiasutuse poolt väljastatud sellekohane tõend, mille Maksu- ja Tolliameti nõudmisel peate esitama.

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700