Autor: Raamatupidaja.ee • 19. juuni 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Majandusaasta aruande esitamine

Äriühingu juhatus esitab kinnitatud majandusaasta aruande koos kasumi jaotamise ettepanekuga äriregistrile mitte hiljem kui kuue kuu möödumisel majandusaasta lõpust. Seega äriühingutel, kelle majandusaasta ühtib kalendriaastaga, tuleb 2007. a kohta esitada aruanne hiljemalt 30. juunil 2008. a. Majandusaasta aruandele tuleb juhul, kui auditeerimine on kohustuslik, lisada ka audiitori järeldusotsus.  

Samaks ajaks peavad esitama aastaaruande ka need firmad, kes on loodud 2006. aasta II pooles ja kes ei esitanud 2006. aasta kohta aruannet ning kellede esimene majandusaasta on seega üle 12 kuu (maksimaalselt 18 kuud) vastavalt raamatupidamise seaduse §-le 13. Aastaaruannet ei pea esitama firma (aga võib), kes loodi 2007. aasta II pooles (ehk asutamisest on möödunud vähem kui 6 kuud). Ja eelduseks on ikka see, et firma majandusaasta ühtib kalendriaastaga.

Koos majandusaasta aruandega tuleb äriregistrile esitada ka osanike nimekiri aastaaruande kinnitamise seisuga või üle 10% aktsiatega määratud häältest omavate aktsionäride nimekiri aastaaruande kinnitanud üldkoosoleku toimumise seisuga.

Nõukogu olemasolul vaatab majandusaasta aruande läbi ka nõukogu ja koostab selle kohta üldkoosolekule esitamiseks kirjaliku aruande.

Majandusaasta aruande kinnitamiseks kutsub juhatus kokku osanike või aktsionäride üldkoosoleku. Viimase poolt kinnitatud majandusaasta aruande koos ülalmainitud dokumentidega võib juhatus äriregistrile esitada nii paberkandjal, digitaalallkirjastatult kui ka elektrooniliselt läbi äriregistri ettevõtjaportaali.

Kasumi jaotamise otsuse võtab üldkoosolek vastu kinnitatud raamatupidamise aastaaruande alusel. Eesti väärtpaberite keskregistris (EVK) registreeritud äriühingul on kohustus teavitada EVK-d dividendide maksmise kohta otsuse tegemisest.

Majandusaasta aruande elektrooniline esitamine

Millistele nõuetele peab aruanne vastama?

Kohtu registriosakonnale esitatakse majandusaasta aruande lihtärakiri.

Majandusaasta aruannet saab esitada:

.pdf (Portable Document Format - nt aruanne.pdf) või

.rtf (Rich Text Format - nt aruanne.rtf) formaadis. Majandusaasta aruande üleslaadimisel ja esitamisel arvestada, et aruanne (koos audiitori järeldusotsuse ja kasumi jaotamise ettepanekuga) tuleb lisada ühe failina, mis on loetav kas Adobe Acrobat või Microsoft Word tarkvara abil. Aruande maht võib olla kuni 5MB.

Esitatud aruanne peab vastama vorminõuetele, mis on kehtestatud justiitsministri määrusega  "Kohtule dokumentide esitamise kord".

Kes saab esitada?

Juurdepääs majandusaasta aruannete elektrooniliseks esitamiseks võimaldatakse:

juhatuse liikmele,

täisosanikule,

esindusõiguslikule usaldusosanikule,

filiaali juhatajale,

likvideerijale ja pankrotihaldurile, kes on sellisena registrisse kantud.

Majandusaasta aruande elektroonilise esitamise korral piisab ühe juhatuse liikme kinnitusest. Soovi korral võivad kinnitada kõik juhatuse liikmed.

Kui majandusaasta aruandele on lisatud audiitori järeldusotsus, lisab audiitor kinnituse järeldusotsuse kohta. Äriregistri ettevõtjaportaali sisenedes saab audiitor majandusaasta aruande esitamise lehel otsida ettevõtjat äriregistri koodi järgi ja kinnitada aruande. Audiitor saab kinnitada sel hetkel, kui aruanne on portaali failina lisatud, kuid ei ole veel registriosakonnale saadetud. Kui aruanne on esitatud elektrooniliselt, siis audiitori järeldusotsust paberil eraldi saata ei saa.

Kuidas aruannet elektrooniliselt esitada?

Majandusaasta aruande elektroonilise esitamise demovideo

Äriregistri ettevõtjaportaalis aruande esitamisel  on vajalik isiku tuvastamine ID-kaardiga, mobiiltelefoniga või internetipanga kaudu.

Peale elektroonilise esitamise keskkonda sisselogimist kuvatakse esitajale nimekiri elektrooniliselt esitatud või temale kinnitamiseks suunatud aruannetest ning võimalus lisada uus aruanne.

Valides konkreetse äriühingu, saab kasutaja ette eeltäidetud lehe äriühingu või sihtasutuse andmetega.

Kontrollida ja vajadusel muuta tuleb majandusaastat, sidevahendeid ning osanike nimekirja. Majandusaasta aruande esitamisel kohtule ei pea aktsiaselts ega osaühing aruandele lisama aktsionäride või osanike nimekirja, kui osaühingu osanike nimekirja peetakse Eesti Väärtpaberite Keskregistris.

Vaata piltidega esitamise juhendit

Esita majandusaasta aruanne elektrooniliselt

Ettevõtjaportaali infotelefon

Tel:  6696609 

//////[email protected]

Majandusaasta paberaruanne

Majandusaasta paberaruanne ja lisadokumendid esitatakseMaakohtu registriosakonda trükitud kujul (arvuti või trükimasinaga), ühepoolsetel, kokku köitmata ning nummerdatud lehtedel.

Aruande iga leht peab olema allkirjastatud vähemalt ühe esitaja või audiitori poolt. Kõik juhtorganite liikmed kirjutavad alla majandusaasta aruande viimasele lehele.

Tiitellehe näidis

Kohtu registriosakonnale esitatakse majandusaasta aruande lihtärakiri.

[RTL 2006, 93, 1722 – jõust. 1.01.2007]Majandusaasta paberaruanded esitatakse:

Harju Maakohtu registriosakonna tööpiirkonda kuulub Harjumaa, sh Tallinn.

Aadress: Pärnu mnt 142, Tallinn 11317

Dokumentide vastuvõtt ja väljastamine: E-R 9.00-16.00Telefonid: 6636933, kantselei juhataja 6636925, faks 6636922E-post:////// [email protected]

Digitaalallkirjastatud registridokumendid esitada:////// [email protected]

Tartu Maakohtu registriosakonna tööpiirkonda kuuluvad Jõgeva-, Põlva-, Tartu-, Valga- Võru- ja Viljandimaa.

Dokumentide vastuvõtt ja väljastamine: E-R 9.00-16.00Telefonid: kantselei 7 500 502, 7 500 513, 7 500 514, faks 7 500 503E-post:////// [email protected]

Digitaalallkirjastatud registridokumendid esitada:////// [email protected]

Pärnu Maakohtu registriosakonna tööpiirkonda kuuluvad Pärnu-, Saare-, Hiiu-, Järva-, Lääne- ja Raplamaa.

Aadress: Kuninga 22, Pärnu 80099

Dokumentide vastuvõtt ja väljastamine: E-R: 9.00 - 17.00Telefon: 44 79 502, telefon/faks 44 79 590E-post:////// [email protected]

Digitaalallkirjastatud registridokumendid esitada:////// [email protected]

Viru Maakohtu registriosakonna tööpiirkonda kuuluvad Ida- ja Lääne-Virumaa.

Aadress: Pikk 32, 44307 Rakvere

Dokumentide vastuvõtt ja väljastamine: E,K 12.00-16.00 ja T,N,R 9.00-13.00Telefonid: 32 25 909, 32 25 917, 32 25 919, faks 32 25 918E-post:////// [email protected]

Digitaalallkirjastatud registridokumendid esitada:////// [email protected]

Majandusaasta aruande esitamata jätmisega kaasnevad tagajärjed

Olukorras, kus majandusaasta aruannet ei ole kuue kuu jooksul äriregistrile esitatud, teeb registripidaja registrist kustutamise hoiatuse ning määrab minimaalselt kuuekuulise täiendava tähtaja majandusaasta aruande esitamiseks. 

Kui äriühing ei ole ka eelnimetatud tähtaja jooksul esitanud äriregistrile majandusaasta aruannet ega toonud välja selle esitamist takistavaid mõjuvaid põhjuseid, võib registripidaja avaldada väljaandes Ametlikud Teadaanded teate majandusaasta aruande esitamata jätmise kohta ning kutsuda äriühingu võlausaldajaid üles teatama oma nõuetest äriühingu vastu ja taotlema likvideerimismenetluse läbiviimist. 

Likvideerimistaotluse esitamisel võlausaldajate poolt otsustab registripidaja äriühingu sundlõpetamise. 

Registripidajal on õigus kustutada äriühing registrist, viimata läbi likvideerimismenetlust, kui võlausaldajad eelkirjeldatud üleskutsele ei reageeri ega taotle likvideerimismenetluse läbiviimist.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700